banner564

‘İyi niyet’ önerdi

Hristodulidis, Türk tarafınca geri çekilen haritanın yeniden sunulmasını istedi

‘İyi niyet’ önerdi
banner598

   Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Crans Montana’da masaya koyduğu, başarısızlık üzerine geri çektiği haritanın yeniden sunulmasını istedi. Hristodulidis, yeni süreçte başarılı olunması için iyi niyetli girişimlere ihtiyaç olduğunu belirtti.
   Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Haravgi gazetesinde yer alan söyleşisinde Kıbrıs sorunu ve çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
   Hristodulidis söyleşisinde özetle, Kıbrıs sorununun çözümü için başlayacak yeni bir süreçte başarısız olunma lüksü bulunmadığını, bu sebepten ötürü müzakerelerin ön hazırlığının iyi yapılması gerektiğini dile getirdi.
   Yapılacak hazırlığın, bir önceki çözüm sürecinde ortaya çıkan görüş ayrılıkları üzerinde olduğunu vurgulayan Hristodulidis, hazırlık sürecinin BM Genel Sekreterinin görevlendirdiği Jane Holl Lute’un temaslarıyla başladığını, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından New York’ta devam ettirileceklerini söyledi ve Türkiye ve Yunanistan’la da temasların süreceğine inandığını belirtti.
   Hristodulidis, Kıbrıs sorunu konulu uluslararası bir konferansın gerçekleştirilmesinin şartlarından birinin harita teatisi olduğunu ve bunun Cenevre’de Ocak 2017’de gerçekleştiğini ifade ederek Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın haritayı geri çektiği andan itibaren ortaya ciddi bir durum çıktığını öne sürdü.
   Uluslararası toplumun Akıncı’nın bu hareketine olumlu bakmadığı ve bu eylemin çözüm çabalarına katkı koymayan bir eylem olduğu görüşünü benimsediğini iddia eden Hristodulidis, “özlü müzakerelerin başlayabilmesi için harita sunulmasının şart olduğunu” savundu.
   Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Crans Montana’da sunduğu önerileri geri çektiğinin hatırlatılması üzerine Hristodulidis, Anastasiadis’in “Guterres çerçevesi oluşur oluşmaz, 5 ve 6 Temmuz’da sunduğu önerilerin, o dönemde oluşan çıkmazın aşılmasını sağlama amacını taşıdığını, bu önerilerin sunulmasının o dönemdeki müzakereler çerçevesinde gerçekleştiğini ve o dönemdeki müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanması durumunda geçersiz olacaklarının Anastasiadis tarafından söylediğini” iddia etti.
   Hristodulidis, Anastasiadis’in önerilerini geri çekmesi ile Akıncı’nın haritayı geri çekmesinin kıyaslanmasının “yanlış” olduğunu savundu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
AZİZ KENT
AZİZ KENT - 5 yıl Önce

İYI NİYETEN BAHSEDENLER ÖNCELİKLE KENDİLERİNDEN BAŞLASINLAR

SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner474