Konuşması önemli

Scotland Yard’dan gelen İngiliz adli tabip seri katilin zihnine girecek

Konuşması önemli

  Seri katil Rum “Milli Muhafız Ordusu” (RMMO) teğmeni Nikos Metaksas’ın, İngiltere’den gelen Scotland Yard’dan İngiliz adli tabip tarafından sorgulanacağı bildirildi.
  İngiliz uzmanların Rum Polis Genel Müdürü’nden seri cinayetlerle ilgili brifing aldıktan sonra Rum yetkililere danışmanlık-yardım yapacağı, başka suç ve kurbanlar olup olmadığını anlamak için seri katilin “zihnine girecekleri” kaydedildi.
   Rum polisi, kayıp bildirilmelerine karşın, yabancı uyruklu oldukları için kayıp vakalarına yeterli özen ve ciddiyetle yaklaşmamakla suçlanırken kurbanlardan birinin yakınları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) şikâyet edecek olursa, daha önce Rantsev davasından mahkûmiyeti bulunan Rum yönetiminin AİHM tarafından bir kez daha mahkûm edilebileceğine dikkat çekiliyor.
   Fileleftheros haberi “Ölüm Sebebi Muamma… Üçüncü Cesette de Suçun Nasıl İşlendiği Aydınlatılamadı… Filipinler’den Diplomatlar Kıbrıs’ta… Dışişleri Bakanlığı’ndan, İona’dan (Adalet Bakanı) ve Polis Genel Müdürlüğü’nden İzahat İstiyorlar” başlık ve spotlarıyla manşete çekti.
Üç cesette yapılan otopsilerde, kurbanların ölüm sebeplerinin anlaşılamamasının kaygı verici boyutlar kazanmakta olduğuna dikkat çekilen haberde ümitlerin, bugün antropologların da katılacağı yeni otopsiye bağlandığı, yine sonuç alınamazsa son çare olarak cesetlerin, Scotland Yard’dan gelen 5 kişilik heyetteki İngiliz adli tabip tarafından inceleneceği belirtildi.
   Gazete geçmişte cesetleri kuyuda bulunan Oksana Lisna ve Koççat çöp alanında Kristin Konstantinidu davalarıyla ilgilenen ve ölüm sebeplerini saptamayı başaran Rum adli tabip Marios Matsakis’in, ölüm sebebinin belirlenmesinin çok zor olmakla birlikte imkânsız olmadığını belirterek “herhangi bir çıkar beklemeksizin yardım teklif ettim ancak reddettiler” dediğini yazdı.
   Daha ileri uzmanlık gerektiğine dikkat çekerek Scotland Yard adli tabibin yardımcı olması umudunu dile getiren Matsakis “Kayıp ikinci çocuk bavula konularak Mitsero” göletine atılmadıysa, ne biri ne diğeri bulunabilir. Her iki göletteki (Mitseru ve Mimi) suyun da tahliye edilmesi hem aranmakta olan cesetlerin daha kolay bulunmasına hem de başka ceset olmadığının kesin şekilde saptanmasına yardımcı olurdu” ifadelerini kullandı. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER