Rumlar tepkili

Avrupa Komisyonu, hellimin tescili için Kıbrıslı Türklerin haklarının korunması şartını getirdi

Rumlar tepkili

   Avrupa Komisyonu’nun, siyasi nedenlerden dolayı üç buçuk yıldır bloke halde bulunan hellim dosyasının ileriye götürülmesi için Kıbrıslı Türklerin haklarının tamamen tescil edilmesini önkoşul olarak ortaya koyduğu iddia edildi.

   Fileleftheros gazetesi “Hellim Aracılığıyla Sahte Devletin Özerkliği” başlıklı haberinde, Avrupa Komisyonu’nun, siyasi nedenlerden dolayı üç buçuk  yıldır bloke ettiği hellim dosyasının ileriye götürülmesi için Kıbrıslı Türklerin haklarının tamamen tescil edilmesini önkoşul olarak ortaya koyduğunu savundu.
   Avrupa Komisyonu’nun sadece, Kıbrıs Türk toplumunun AB ile olan ilişkilerinin özerkliğini değil, KKTC havalimanları ve limanlarından ürününün doğrudan ihracatını da arzuladığını yazan gazete, Avrupa Komisyonu’nun ısrar ettiği doğrudan ticareti uygulamaya koyduğunu ayrıca KKTC’nin “Tayvanlaştırılması” koşullarını yarattığını ileri sürdü.
   Gazete elde ettiği bilgilere atıfta bulunarak “hellim” için, doğal gaz gibi başka açık konuları değerlendirerek  “iki toplumlu düzenlemenin” arzulandığını yazdı.
   Gazete yine elde ettiği bilgilere atıfta bulunarak hellimin, “Menşe İsmi Korumalı Ürün” (P.O.P) olarak patentinin alınmasına ilişkin Rum Yönetimi’nin talebinin bloke edilmesi rolünü,  Avrupa Komisyonu’nun kendisinin de oynadığını belirtti.
   Avrupa Komisyonu’na aynı gidişat için yardımcı rolde bulunanların, Espen Barth Eide ile AB üyesi 7 ülke olduğunu yazan gazete, bu ülkeleri; İngiltere, Finlandiya, İsveç ve “Vişegrad  4” grubu Polonya, Macaristan, Çekya, Slovakya şeklinde verdi.
   Gazete haberinde ayrıca Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, KKTC’nin görüşlerinin tam olarak tescil edilmeden hellimin patentinin verilmesi durumunda, Brüksel’i “kriz”  ile uyardığını savunurken Ankara’nın ise Dışişleri Bakanlığı düzeyinde itirazlarda bulunduğunu yazdı.
   Hellim dosyasının bugün, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker'in Ofis Müdür Vekili Clara Martinez-Alberola’nın ofisine “yapışıp kaldığını” yazan gazete, Alberola’nın,  Kıbrıslı Türkler için Eylem Grubu eski Başkanı Michaela Di Bucci’nin “maalesef “ görüşlerini benimsediğini belirtti.

Kadis açıklama yaptı

   Öte yandan Rum Tarım Bakanı Kostas Kadis, Kathimerini gazetesine verdiği demeçte, Avrupa Komisyonu’nun hellim konusunda yanıtlar vermesi gerektiğini söyledi.
   Kadis, hellim dosyasının incelenmesinin, teknokrasi açısından, Avrupa Komisyonu’nun yaptığı itirazlara ilişkin son yorumlarını sundukları zaman olan Temmuz 2016 yılında tamamlandığını, o dönemden sonra ek bir unsurun talep edilmediğine dikkati çekti.
   Kadis, bu bağlamda hellim dosyasının incelenmesinin tamamlandığını addettiklerini ve sonucu, bir diğer deyişle, patentin alınmasını beklediklerini ifade etti.
    AB’ye yönelik diğer peynir patentlerinin alınması başvurularının, başvurunun AB resmi gazetesinde yayımlandığı günden itibaren  4 ile 10 ay arasında sonuçlandığına dikkati çeken Kadis, kendi durumlarından da bahsederek başvurunun, AB resmi gazetesinde Temmuz 2015’te yayımlandığını, bu bağlamda da büyük bir zaman diliminden söz edilmesinin mümkün olduğunu ifade etti.
   Güney Kıbrıs’ın, Temmuz 2016 tarihine kadar yapılan tüm itirazlara ilişkin olarak yapması gereken tüm yorumları yaptığını yineleyen Kadis, Avrupa Komisyonu’ndan başka bir bilgilendirme almadıklarını söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2019, 11:26

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER