Umudunu yitirmedi

“Rum Meclisi’nin 1950 plebisiti konusunda aldığı karar yanlış, amaçsız ve zamansız” diyen Anastasiadis, çözüm olasılığının devam ettiğini söyledi

Umudunu yitirmedi
 Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, “müzakerelerin özü ve şu ana kadar gelinen nokta temelinde Kıbrıs sorununun çözümü olasılıklarının öncekiyle aynı olmayı sürdürdüğünü” iddia etti.
   Alithia gazetesi, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Yunanistan’ın CNN haber kanalının internet sitesinde yer alan açıklamasında, “müzakerelerin özüne ve şu ana kadar gelinen nokta temelinde Kıbrıs sorununun çözümü olasılığının öncekiyle aynı olmayı sürdürdüğünü” söylediğini yazdı.
   Habere göre Anastasiadis, “bunun kısıtlanmış olmasının sebebinin, Kıbrıs Türk tarafının müzakere sürecinden ayrılması olduğu” iddiasında bulunurken, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “müzakerelerden ayrılma sebebinin bu eylemini haklı çıkarmadığını” savundu.
   Müzakere masasına geri dönmeye ve Kıbrıs sorununa, her iki tarafın da kazançlı çıkacağı kalıcı, mantıklı ve adil bir çözüm bulunabilmesi için kararlılıkla çalışmaya hazır olduğunu dile getiren Anastasiadis, “Şu anda öncelik Sn. Akıncı’nın müzakerelere geri dönmesidir” şeklinde konuştu.
   Anastasiadis, Akıncı’nın “çözümü gerçekten arzuladığına inanmayı istediğini” ve “birçok zorluk ve sorunlarla, iyi niyet ve istekle 22 ay yürüttükleri müzakere sürecinde genel anlamda gösterdiği davranışı göz önüne aldığında Akıncı’nın müzakerelerden ayrılmasını abartılı bulduğunu” ifade etti.

Meclis’in kararı zamansız
   Rum Meclisi’nin 1950 plebisiti konusunda aldığı kararı “yanlış, amaçsız ve zamansız” kelimeleriyle nitelendiren Anastasiadis, Akıncı’nın bu kararı “daha soğukkanlı karşılaması gerektiği” iddiasında bulundu.
   Anastasiadis, hem kendisinin açıklamaları hem de ELAM hariç diğer tüm partilerin Rum Ulusal Konseyi’nde aldıkları ortak kararın Akıncı ve Kıbrıslı Türkleri, “hiç kimsenin Enosis istemediği yönünde yatıştırması gerektiğini” öne sürdü.
    Akıncı’yla kişisel düzeydeki ilişkisi konusunda ise, “elbette yapılan bazı yorumlardaki kişisel nitelendirmelerin kendisini memnun etmediğini, ancak ortak vatanın iyiliği için her ikisinin de çalıştığı tüm bu zaman zarfında inşa ettikleri ilişkinin değişmediğine inanmak istediğini” vurguladı.

“Tek seçenek çözüm”
   Anastasiadis açıklamasında, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklerin çözüme ulaşmak için işbirliği yapmak ve diyaloga devam etmekten başka seçenekleri olmadığını belirterek; “Çözümsüzlük bir seçenek değildir. Her iki taraf için de zararlı olur” şeklinde konuştu.
   Anastasiadis’in açıklamalarında, müzakerelerin özüne ilişkin soruları yanıtlamaktan kaçındığını belirten gazete, ancak Anastasiadis’in siyasi eşitlik konusunda “Kıbrıs Rum tarafının BM kararlarında öngörüldüğü şekliyle siyasi eşitliği kesinlikle kabul ettiğini, ancak asıl sorunun Kıbrıs Türk tarafının nasıl bir eşitlik istediği sorusu olduğunu” söylediğini aktardı.

   Gazete, Anastasiadis’in daha önceki bir söyleşisinde sözünü ettiği ve Akıncı’nın tepkisiyle karşılaştığı “Kıbrıslı Türklerin elde ettikleri ‘ayrıcalıklar’ ve ‘azınlık-çoğunluk’” ifadelerine de açıklık getirdiğini yazdı.
    Anastasiadis konuya ilişkin bir soruya, “Bu şekilde yorumlanması kötü oldu. Elbette, Kıbrıslı Türklerin 1960 kuruluş anlaşmasıyla elde ettikleri haklarla uyumlu olması gereken, arzu edilen çözüm şeklini görmezden gelmiyorum. Ancak bu, Kıbrıslı Türklerin, azınlık ve çoğunluk terimlerini aşan imtiyazlar elde etmedikleri anlamına da gelmez” yanıtını verdi.
Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2017, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER