banner564
banner556

2 saat iş bırakacaklar

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Göç Yasası’nı protesto için Çarşamba günü eyleme gidiyor

2 saat iş bırakacaklar
Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası, 25 Mart Çarşamba günü Lefkoşa’da eyleme gideceğini bildirdi.  Sendika, eylemin, 10.00-12.00 saatleri arasında Lefkoşa’da yapılacağını ve eski Peyak binaları önünde toplanacaklarını kaydetti. 
Sendika Başkanı Nihat Şencan yazılı açıklamasında, “Göç Yasası olarak nitelendirilen Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası ile toplu iş sözleşmesinin kaldırılması, çalışma barışının bozulması, emek sömürücülüğü yapılması, hayat pahalılığı ödeneğinin kaldırılması ve herkesin Göç Yasası altında toplama çalışmalarına, her gün yeni sağlık servisleri açarak istihdam yapmak yerine sağlık çalışanlarını ek mesai yapmaya zorlayan ve ardından kendilerini ‘fişleyen’ zihniyete ‘dur’ deme zamanının geldiğini” belirtti. 

“Çalışanların hakları gasp ediliyor”
Şencan, yoğun bir şekilde vardiya ve düzensiz çalışmalarına rağmen çalışma barışı ve sağlıklarının bozulduğunu “Göç Yasasına” ve uygun olmayan teşkilat yasalarına çalışanların mahkûm edildiğini savunarak, hemşire, ebe ve sağlık teknikeri çalışanların haklarının gasp edildiğini iddia etti. Şencan,
Kamu Görevlileri Yasası’nda yer alan fakat “el çabukluğu” ile Kamu Sağlık Çalışanları Yasası’na konmayan risk ödeneklerinin de gasp edildiğini savundu.

“Mezarda emekliliğin önü açıldı”
“Emeklilik haklarımız gasp edilerek mezarda emekliliğin önü açılmıştır. Meslek hastalıklarına mahkûm edildik. Sosyal haklarımız mobbing ile 17 saatlere kadar blok nöbetlerle ellerimizden alınmıştır. İnsanca yaşama haklarımızı zorlamalar, iftira, baskı, psikolojik ve fiziksel şiddetle elimizden alınmak istenmektedir.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2015, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner474