banner556

Artık kesinti yok

Elektrik Kurumu’na bir milyon 338 bin lirayı ödeyemediği için bir süredir devlet katkısı alamayan Esentepe Belediyesi’ne mahkemeden ‘hayat öpücüğü’

Artık kesinti yok
Çiğdem AYDIN
Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na  ( KIB-TEK)  1 Milyon 388 bin 72 TL borcu olduğu gerekçesi ile Girne Kaza Mahkemesi tarafından Mart ayında “devlet katkı payının ”kesilmesine yönelik alınan kararın iptali yönünde Esentepe Belediyesi tarafından açılan dava dün sonuçlandı. 
   Girne Kaza Mahkemesi’nde Kıdemli Yargıç Nüvit Gazi Hacı’nın huzurunda görüşülen duruşmada, Esentepe Belediyesi’ne devlet tarafından verilen katkı payına el konulmasına dair kararın Belediyeler Yasası ile çeliştiği ifade edilerek, devlet katkı payına el konulması kararı iptal edildi.
Belediyeler Yasası’na aykırı
   KIB-TEK ile Esentepe Belediyesi arasındaki dava dün karara bağlandı. Girne Kaza Mahkemesi’nde Kıdemli Yargıç Nüvit Gazi Hacı’nın huzurunda görüşülen duruşmada KIB-TEK adına Avukat Çağıl Özsoy, Esentepe Belediyesi adına Avukat Evrim Eminağa, Belediye Emekçiler Sendikası ( BES) Avukatı Şefik Aşçıoğulları hazır bulundu. 
  Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan ve belediye çalışanları da duruşmayı izlemek için Girne mahkemesine geldi.Yargıç Nüvit Gazi Hacı tarafından okunan kararda, Esentepe Belediyesi’ne devlet tarafından verilen katkı payının elektrik borcundan dolayı dondurulması kararının Belediyeler Yasası’na aykırı olduğu belirtildi. Yargıç, Belediyeler Yasası’nda devlet tarafından verilen katkı payına el koyulamayacağına dair açık bir hüküm bulunduğu belirterek kararın iptaline emir verdi.
Kıb-Tek anayasa mahkemesine gidiyor
  Kıb-Tek’in iptal kararını istinaf edeceği belirtilirken, ayrıca Belediyeler Yasası’nın katkı payına el konulamayacağına dair maddesinin anayasaya aykırı olduğu gerekçesi ile konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacağı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2016, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner474