banner564
banner556

Atatürk Anıtı’na çelenk koyuldu

Kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinin yıl dönümü kutlandı

Atatürk Anıtı’na  çelenk koyuldu
Kıbrıs Türk Kadınlar Birliği, 5 Aralık Ulu Önder Atatürk’ün kadına seçme ve seçilme hakkı vermesinin yıl dönümü dolayısıyla Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. 
Birlikten yapılan açıklamada, kadın haklarına saygı göstermenin çağdaş insan özelliği olduğuna vurgu yapılarak, Türk toplumunun gelişip yükselmesinde kadınların büyük katkısı olduğu kaydedildi. 
Kadınların toplum hayatının her aşamasında etkin rol almasıyla ülkenin gelişiminin hızlandığını, toplumun saygınlığının daha da arttığının kaydedildiği açıklamada, kadınların her meslekte özellikle siyasi hayatta daha etkin yer alabilmelerinin yönetimde ve siyasette kaliteyi beraberinde getireceği ifade edildi. 
Birlik açıklamasında, tüm kadınların, günü kutlandı.

GEKAD da törene katıldı
Kıbrıs Genç Kadınlar Derneği (GEKAD) üyeleri de  5 Aralık Kadın Hakları Günü vesilesiyle Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene katılıp Anıta çelenk koydu.

Özgürgün: Kadınlarımız tarihi görevler üstlendi
Öte yandan Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Türk kadınının, toplumsal yaşamda tarihi görevler üstlendiğini belirtti. Özgürgün, “Kıbrıs Türklerinin varoluş mücadelesinde erkeğiyle omuz omuza vererek, cephe gerisinde dirayetli duruşu ve toplumu toparlayan tavrı ile mücadelenin kazanılmasında büyük pay sahibi olan kadınlarımız, bugün her alanda söz sahibi ve ülke kalkınmasında önemli görevler üstleniyor” ifadelerini kullandı. 
Özgürgün, “5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü” dolayısıyla mesaj yayımladı. Başbakan Özgürgün mesajında, “Dünya kadınlarının, insanca yaşama isteğini dile getirdiği dayanışma günü olan bugün, Atatürk’ün öncülüğünde, Türk kadınına milletvekili seçme ve seçilme hakkının, 5 Aralık 1934’de tanınmasının 83. Yılı ve Dünya Kadın Hakları günü” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2017, 13:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473