Bakan Özyiğit, AB Burs Programından övgüyle söz etti

176 kişi yararlanacak

Bakan Özyiğit, AB Burs Programından övgüyle söz etti

 Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Avrupa Birliği’nin (AB) Mali Yardım Programı çerçevesinde finanse ettiği “2019/20 Akademik Yılı Kıbrıs Türk toplumuna yönelik AB Bursları Programı” için düzenlenen etkinliğe katıldı.

Etkinlikte, AB Kıbrıs Yapısal Reform Destek Servisi Birim Başkanı Kjartan Björnsson, British Council Direktörü James Martin, Bakanlık ve AB yetkilileri ile burs programına ilgi duyan konuklar yer aldı.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bakan Özyiğit etkinlikte yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği’nin başarı ile sürdürdüğü burs programının 13’üncü yılına girdiğini anımsatarak, 2018/19 akademik yılında verilen burslarla 176 öğrenci, memur ve çalışanın, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde eğitim alma ve staj yapma imkanına sahip olduğunu belirtti.
Gerek eğitim, gerekse iş yaşamında bu burslardan yararlanan ve başarılı olan kişileri ayrıca tebrik eden Özyiğit, öğretmenler ve öğrencilerin AB’de başarılı uygulamaları yerinde incelemeleri ve ülkeye  taşımalarının eğitime ivme kazandırdığına dikkat çekti.
Özel sektör ve kamu çalışanlarının da çeşitli alanlarda bu burslardan yararlandığını belirten Özyiğit, bu kişilerin de alanlarında özel uzmanlık gerektiren güncel bilgileri yakalayabilme şansı bulduklarını söyledi.

Dikkate almakta kararlıyız
Eğitim sistemini yeniden yapılandırırken diğer AB ülkelerindeki sistemleri de dikkate almakta kararlı olduklarını vurgulayan Özyiğit, bu projenin desteklenmesi, ülkenin gelişimine katkı koyacak daha fazla öğrenci ve vatandaşın AB ülkelerindeki uygulamaları gelecek nesillere taşıması için Bakanlık olarak teşvik ederek destek vermeye devam edeceklerini söyledi.
Özyiğit, AB yetkililerine projeye destek verdikleri, British Council yetkililerine ve tüm paydaşlara da bu sürecin devamlılığını sağlayıp başarıyla sürdürdükleri için teşekkür etti.

Bakanlık, DAÜ ile protokol imzaladı
Öte yandan, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile Doğu Akdeniz Üniversitesi arasında, Maraş Kütüphanesi’nden sağlanan ve DAÜ Kütüphanesi’nde bulunan “nadir eser” niteliğindeki 5 bin 377 kitabın Milli Arşiv’e devredilmesine yönelik protokol imzalandı.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, protokole Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit ile DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam imza koydu.
Protokol imza töreninde, Bakanlık Müsteşarı Mehmet Burhan, Kültür Dairesi Müdürü Şehbal Hamzaoğulları ile DAÜ yetkilileri de hazır bulundu.
Bakan Cemal Özyiğit imza töreninde yaptığı konuşmada, hızla gelişen ve değişen süreçte kültür alanında önemli gelişmelere tanıklık ettiklerini belirterek, imzalanan protokolün önemine dikkat çekti.
DAÜ Rektörü Necdet Osam da, DAÜ’nün söz konusu eserleri bugüne kadar tüm hassasiyeti ile koruduğunu belirterek, bugünden itibaren bu eserleri emin ellere teslim etmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2019, 11:36

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER