Beni vuran cezasını  çeksin

Bin 300 lira engelli maaşı ile geçinemeyen Hüseyin Şakir, köy kooperatifinden 20 bin lira çekti, sahte evraklarla borcu 90 bin liraya yükseldi

Beni vuran cezasını  çeksin

 Gamze PİR BAYKUR

Engelli olduğu için ayda sadece bin 300 TL maaş alan Hüseyin Şakir, bazı ihtiyaçlarını giderebilmek amacıyla, 2013 yılında Mallıdağ Kooperatifinden 20 bin lira borç çekti.
   Ayda 300 ile 500 TL taksit ödeyerek kredi borcunu kapatmak isteyen Şakir, aradan aylar geçtikten sonra kooperatifte sorumlu sekreter olan Filiz Karaoğlu’na “Borcum hala bitmedi mi, geriye ne kaldı?” diye sorduğu zaman tatmin edici bir yanıt alamadı.
   Bu durumda şüphelenen Hüseyin Şakir durumu polise bildirdi. Yapılan araştırmalar sonucunda ise Hüseyin Şakir adına 19 defa çekim yaparak borç miktarının 90 bin liraya yükseldiği tespit edildi.
   Diyalog’a konuşan Şakir, “Filiz Hanım aylarca bana doğru dürüst bir cevap veremedi. Ayrıca abim Gökhan için de aynı yöntemlerin uygulandığını öğrendik. Abimin çektiği kredi miktarı 50 bin lira, işlemlerde oynama yapılarak oldu 110 bin lira. İşin ilginç yanı bu paraları da ben çekmişim gibi göstermişler” dedi. 
Hüseyin Şakir, yaşadığı duruma isyan ederek, “Beni vuran cezasını çeksin” dedi.

Sekreter mahkemeye çıkarıldı
Polise yapılan şikayet üzerine, 18 yıldır Mallıdağ Kooperatifinde sorumlu sekreter olarak çalışan Filiz Karaoğlu tutuklandı. 
   “Müstahdem tarafından sirkat”, “Başkasının kimliğine bürünme”, “Evrak sahteleme”, “Sahte evrakı tedavüle sürme” ve “Sahtekarlıkla para temini” suçlarıyla ilgili olarak dün Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan zanlı Karaoğlu, tutuksuz yargılanmak üzere teminata bağlandı.

Hüseyin Şakir polis giderek şikayetçi oldu
Meselenin tahkikat memuru Mehmet Doğan, Hüseyin Şakir’in 9 Nisan tarihinde Geçitkale Polis Karakolu’na gelerek 2013-2014 ve 2015 yılları içerisinde Mallıdağ Kooperatifinden 2 kez olmak üzere toplamda 21 bin TL borç çektiğini, bu borca karşılık 2018 Mart ayına kadar 29 defa çeşitli meblağlarda ödeme yaptığını, makbuzların kendisinde olduğunu ve bu esnada kooperatif sekreteri Filiz Karaoğlu’na borcunun ne kadar olduğunu sorması üzerine her defasında muhtelif meblağlarda rakamlar söylemesi üzerine şüphelenerek Kooperatif Şirketler Mukayyitliğine gittiğini orada kendi adına bu 3 sene içerisinde 19 defa borç çekildiğini ve bunlardan 8 tanesinin ödenmiş olduğunu 11 tanesinin açık olduğunu ve bunlarla ilgili Kooperatif Müfettişinin yaptığı hesaplamaya göre ise yaklaşık 90 bin TL borcu olduğunu ancak kendisinin böyle bir borcu olmadığını söyleyerek kooperatif sekreterinin kendi adına borç çıkardığını yönünde ve imzaların kendisine ait olmadığı yönünde şikayette bulunduğunu açıkladı. 

Müfettiş, Şakir’in şikayetlerini doğruladı
Konuyla ilgili olarak 10 Nisan tarihinde Kooperatif Merkezi’nin ziyaret edildiğini belirten Doğan, görevli müfettişin, şikayetçi Hüseyin Şakir’in söylediklerini kısmen doğrular nitelikte bilgi verdiğini söyledi. Doğan, 11 Nisan tarihinde ise Mallıdağ Kooperatifi’nin ziyaret edilerek, zanlı Karaoğlu’na hakkındaki şikayetlerin bildirildiğini; zanlının böyle bir şey olamayacağını beyan ettiğini, ancak Hüseyin Şakir ile ilgili herhangi bir kredi senedini de gösteremediğini belirtti.  
Doğan, akabinde Mallıdağ Kooperatifinde yapılan aramada 84 adet çeşitli tarihlerde ve çeşitli meblağlarda 2013-2014-2015-2016-2017 ve 2018 yıllarına ait senetler bulunduğunu ve bu senetlerde yapılan kontrolde ise şikayetçiye ait senetlerin bulunamadığını belirterek, iş yerine ait bilgisayarların emare alındığını, zanlı ve şikayetçiden de imza örnekleri alındığını ve uzmana gönderildiğini açıkladı. 
Mesele ile ilgili olarak yürütülen tahkikatın devam ettiğini ancak zanlının etki etme olasılığının bulunmadığını belirten Doğan, zanlının uygun bir teminata bağlanmasını talep etti.

Teminata bağlandı…
Mağusa Kaza Mahkemesi Yargıcı Gökhan Asafoğulları, zanlı Filiz Karaoğlu’nun kimlik, pasaport ve seyahat belgelerine el konularak KKTC dışına çıkışının men edilmesine, 5 bin TL nakdi teminat ödemesine, 1 KKTC vatandaşının 75 bin TL şahsi kefalet senedi imza etmesine ve haftada 1 gün en yakın polis karakoluna giderek ispatı vücutta bulunmasına emir verdi. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
adalet
adalet - 3 ay Önce

ödül olmuştur heralde işe geri dönmeli daha yapılacak çok iş var..

SIRADAKİ HABER