banner564
banner556

BRT’nin elektriği kesildi

5 aydan beri faturaları ödemeyen BRT’nin elektriği kesildi

BRT’nin elektriği kesildi
Çiğdem AYDIN 
   Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK)’e 20 milyon TL tutarındaki eski borçlarını taksitler halinde ödeyen BRT, son 5 aylık faturaları ödeyecek para bulamadı. Devletin çok yüksek oranlarda mali katkısı ile ayakta duran kurumun elektrikleri dün KIB-TEK tarafından kesildi.
   Diyalog’a konuşan El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer “BRT Kurumunun eski borçları 20 milyon TL tutarındadır. Bunu aylık taksitlerle ödüyorlar. Ancak, son 5 aylık dönemdeki bir milyon 115 bin liralık faturaya herhangi bir ödeme yapılmadığı için bu kesinti yapıldı” dedi.
   Kurumun ayakta kalabilmesi için fatura bedellerini tahsil etmesi gerektiğini vurgulayan Cesurer, diğer borçlu kurum ve kuruluşlara da vakit kaybetmeden ödeme yapma çağrısında bulundu. Cesurer, şu anda Beşparmak Dağlarındaki Bayrak, Haspolat Arıtma Tesisi, ada genelindeki belediyeler ve su kuyularının da yüklü miktarda borcu olduğuna dikkat çekerek, ödeme yapmayanların elektriklerinin kesileceği uyarısında bulundu. Cesurer ayrıca devletin geçmişe yönelik hesaplarıyla ilgili olarak bir önceki hükümetin Maliye Bakanı ile yapılan görüşmelerde mutabık kalınan 60 milyon liranın sadece 30 milyonunun ödendiğini, geriye kalan 30 milyonun ise hala ödenmediğini ve bu borca 5 milyonluk faizin de eklendiğini sözlerine ekledi.

Yasalar uygulanıyor
    KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Akim ise, yasalar neyi emrediyorsa o uygulanacak dedi. 
   İsmet Akim Diyalog’a yaptığı açıklamada, BRT Kurumu’nun elektriğini yönetim kurulu kararıyla kestiklerini söyledi. Akim, diğer borçular için de aynı yöntemin uygulanacağını belirtti.
   Akim, elektrik kesintisinin yapılacağı yerlerin listesini, bilgisayarların otomatik olarak belirlediğini ifade ederek, yasalar çerçevesinde hareket edildiğini söyledi.
   Akim, yönetimde olduğu sürece siyasilerin elektrik kesintilerine müdahale etmesine izin vermeyeceğini belirterek, istisnasız herkese, her kuruma aynı yasal mevzuatın uygulanacağını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2014, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473