banner564

Bu isyan ilgisizliğe

Hükümetler tarafından bölgenin ihmal edildiğini, üvey evlat muamelesi gördüğünü savunan Karpaz halkı, Çayırova’ya kadar yürüdü

Bu isyan ilgisizliğe
banner598

 Karpaz halkının dün Ziyamet-Gelincik kavşağından Lefkoşa’ya başlattığı yürüyüş eylemi bazı vatandaşların yolda yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle sonlandırıldı.  

Devlet ve hükümet yetkililerine taleplerini iletmek için yürüme eylemi başlatan, yaklaşık 100 kilometre mesafe katedip Karpaz’dan Lefkoşa’ya ulaşma hedefiyle dün sabah yola çıkan bölge halkı 24 kilometre yürüdü.  Eylem Çayırova’da bazı vatandaşların sağlık sorunu yaşamasıyla sonlandırıldı.
Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, yürüyüşten vazgeçtiklerini ama eylemden vazgeçmediklerini belirterek, “Cuma günü İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Başbakanlık önünde olacağız. Sonuç alana kadar da dönmeyeceğiz, orada kamp kuracağız” açıklamasında bulundu.
Yeşilırmak, Yenierenköy Belediyesi önünden ve Ziyamet/Gelincik kavşağından otobüs kaldırılacağını da duyurarak, “Hakkımız olanı almaya gideceğiz... Bölgesini ve geleceğini düşünen herkesi Lefkoşa’daki eyleme davet ediyorum” dedi.
Belediye Başkanı’nın eylemle ilgili açıklaması, “Değerli Basın Mensupları, Sevgili Karpaz Halkı, Sayın İlgisiz Hükümet Yetkilileri” başlığı ile Yenierenköy Belediyesi’nin sosyal medya hesabı üzerinden de yapıldı.
Bir vatandaşın yürüyüşte ciddi sağlık sorunu yaşadığı belirten Emrah Yeşilırmak, “Böyle bir eyleme devletin ambulans bile sağlamaması Karpaz insanına verilen değeri göstermektedir” dedi.

Bir vatandaş fenalık geçirdi
Yenierenköy Belediye Başkanı’nın açıklama şöyle:
“Bugün Karpaz bölgesinin ve gençlerimizin geleceği için 24 kilometre yürüdük. ‘Başka Karpaz Yok’ sloganıyla çıktığımız bu varoluş mücadelesinde baygınlık geçiren vatandaşlarımız, sağlık sorunu yaşayan vatandaşlarımız oldu ama en önemlisi Salih Cil Muskuri isimli vatandaşımızın hayati tehlike geçirmesiydi. Bu bizleri derinden üzdü. Daha önce yanımda böyle bir vaka olmuştu ve 1 canımızı kaybetmiştik. Böyle bir eyleme devletin ambulans bile sağlamaması Karpaz insanına verilen değeri göstermektedir. Yaşanan bu üzücü olay üzerine bölge muhtarlarımla eylemin boyutunu ve şeklini değiştirme kararı aldık. ‘Başka Karpaz Yok’ eylemimiz cuma günü saat 08.00’de İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Başbakanlık önünde devam edecek. Sonuç alana kadar orada Kamp kuracağız…Bölgesini ve geleceğini düşünen herkesi Lefkoşa’daki eyleme davet ediyorum. Yenierenköy Belediyesi önünden ve Ziyamet/Gelincik dörtyol kavşağından saat 06.45'te otobüs kaldırılacak. Hakkımız olanı almaya geliyoruz...” 

YORUM EKLE
YORUMLAR
ALFAROMEO
ALFAROMEO - 4 yıl Önce

KARPAZI BOŞALTIN, TAŞIYIN BU ZEVATI MAGOSAYA .OLSUN BİTSİN...

SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473