banner564

Çanlar ‘Nikiforos için’ çalıyor

banner587

Rum Ortodoks Kilisesi’nin en zengini Cikko, 50 kişiyi işten çıkarıyor, tazminatların karşılığında arazi öneriyor

Çanlar ‘Nikiforos için’ çalıyor
banner598
   Güney Kıbrıs’ı sarsan ekonomik krizin Rum Ortodoks Kilisesi’nin “titaniği” kabul edilen, en zengin manastırı Cikko’yu batma noktasına getirdiği bildirildi. Borçları 100 milyon Euro’yu aşan Rum Kilisesi’nin, işten ayrılmak isteyen personeline tazminat olarak arazi teklif ettiği belirtildi.
   Fileleftheros “Kilisenin Titaniği Batıyor” başlığıyla yansıttığı haberinde, kilisenin en zengin manastırının batma noktasında olduğu konusunu Sen Sinod Meclisi’nin gündemine getiren Cikko Metropoliti Nikiforos’un, konunun Rum basınına yansıması üzerine geçtiğimiz gün “40-50 personelimizi, tekne batmasın diye mecburen işten çıkartıyoruz” dediğini yazdı.
   Habere göre, Nikiforos, Euro Grubu’nun kararından sonra 300 dönüm gayrı menkul satışının iptal edildiğini, ardından bu gayrı menkulün değerinin düştüğünü ve bunun da manastırın ekonomik durumunu kötüleştirdiğini söyledi. Nikiforos, bahse konu taşınmazın satılabilmesi halinde gelirlerinin ikiye katlanabileceğini söyledi. 
   Öte yandan Alithia, “Kurtarma Yatırımı” başlıklı haberinde, Cikko Manastırı’nın Engomi’deki büyük arazisinin yatırımcıya verileceğini ve manastırın bu uygulamadan 10 milyon Euro civarında gelir elde etmesinin beklendiğini yazdı.
   Gazeteye göre, Cikko Metropoliti Nikiforos, Lefkoşa’ya bağlı Engomi’deki geniş kilise arazisini, üçüncü taraflara, büyük olasılıkla da yabancı yatırımcılara verip, gelir sağlamayı inceliyor. Bir milyar Euro’yu aşkın olacak bu yatırımdan manastırın yıllık 10 milyon Euro civarında gelir elde edeceği belirtiliyor.

Başpiskoposluk da zorda
   Gazete, Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposluğu’nun da ciddi ekonomik sorunları olduğunu, maaşların düşürülmesi ve benzeri tedbirlere rağmen Başpiskoposluğun borcunun 100 milyon Euro’yu aştığını yazdı.
   Habere göre, Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos’un, Yeroşibu’daki kilise arazisine 7 milyar 500 milyon Euro’yu aşkın yatırım yapmak üzere Macar yatırımcıya vermek istemesinin ana nedeninin de bu olduğu belirtiliyor. 

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2014, 10:20
banner594
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473