banner493

Denetim ve tahlil artacak

Gülle, sağlıkta yeni vizyon ve reform çalışmalarının sürdüğünü, gıda konusunun da yeniden yapılandırılacağını söyledi

Denetim ve tahlil artacak
banner432
 

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, sağlıkta yeni vizyon ve reform çalışmalarının sürdüğünü, gıda konusunun da yeniden yapılandırılacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, bakanlık yetkilileriyle birlikte yaptığı açıklamada, ülkeye giren (askeri kantinler haricindeki) tüm işlenmiş gıdaların denetime tabi tutulduğunu söyledi.

Tarım Bakanlığı’nın kendine düşen çalışmaları yaptığını, Sağlık Bakanlığı’nın da laboratuarların koordineli çalışmasını, etkin denetim yapılmasını üstlendiğini anlatan Gülle, konuyla ilgili yasanın en kısa zamanda Meclis gündemine getirilerek geçirilmesinin hedeflendiğini ekledi.

Gülle, Sağlık Çalıştayı’nın sonuçlarının yarın açıklanacağını da söyledi.

 

Güllüelli çalışmaları anlattı

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Emine Güllüelli de basın toplantısında, dairenin görevinin halk sağlığını korumak ve halkın hasta olmasını engellemek olduğunu söyledi.

Güllüelli, Temel Sağlık Hizmetleri’ne bağlı 15 sağlık merkezinin 76 hemşire ve 29 doktorla hizmet verdiğini, tüm merkezlerde birinci basamak sağlık hizmeti, koruyucu Betpark hekimlik için aşı uygulamaları bulunduğunu, bazı merkezlerde 112 acil servisin 7/24 görev yaptığını ifade etti.

Bilgilendirme toplantıları ve ev ziyaretlerinin belli bölgelerde rutin olarak yapıldığını da söyleyen Güllüelli, okul depo ve kantinlerinin de temizlik, hijyen bakımından denetimlerinin yapıldığını ve bu denetimler sonucunda okul kantinlerine temiz olduğunu bildiren yazıların asılacağını kaydetti.

 

Okul kantinleri mercek altında

Okullarda dengesiz beslenme ve şişmanlığı önleyici tedbirlerin alınacağını da söyleyen Güllüelli, çocukların ilerleyen yıllarda kalp-damar hastalıkları, diyabet ve şişmanlık gibi sorunlarla karşılaşmamaları için bu tür tedbirlerin önemli olduğuna işaret etti.

 

Kapalı alanda sigara denetimi artacak

İhraç edilecek ürünlere sağlık sertifikası, ithal edilen ürünlerde ön izin uygulamalarının devam ettiğini kaydeden Güllüelli, ön izni alınan ürünlerin de gıda mühendislerinin incelemelerine tabii tutulduğunu, sağlığa aykırı bulunan gıda ve kaynak sularının ülkeye girişine izin verilmediğini söyledi.

Güllüelli, 44/2008 sayılı Tütün Ürünlerinden Korunma ve Denetim Yasası uyarınca kapalı alanlarda sigara içilmesinin yasak olduğunu hatırlatarak, burada amacın tütün kullananlara zorluk çıkararak tütün tüketimini minimuma indirmek, aynı zamanda pasif içiciliği engellemek olduğunu vurguladı.

Kapalı alanlarda sigara içilmemesi adına denetimlerin süreceğini kaydeden Güllüelli, meyve sebze konusuna da hassasiyetle eğildiklerini belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2014, 03:39
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner468