Hala umutlu

Kıbrıs sorununun çözümünü isteyen Guterres, Barış Gücü’nün görev süresinin 6 ay daha uzatılmasını önerdi

Hala umutlu

 Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Güvenlik Konseyi’ne yönelik rapor taslağında UNFICYP’in görev süresinin altı ay daha, 31 Temmuz 2019 tarihine kadar, uzatılmasını önerdiği belirtildi. 
   Guterres, rapor taslağında ayrıca, Kıbrıs sorunundaki kapsamlı çözüm perspektiflerinin hala canlı olduğuna da işaret etti. 
   Rum basını BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Güvenlik Konseyi üyelerine gönderdiği UNFICYP’in görev süresinin uzatılmasına ilişkin rapor taslağına geniş bir şekilde yer verdiler.
Fileleftheros gazetesi “Çözüm Perspektifleri ‘Canlı’-Guterres’in, Lute’un Misyonu ve Altı Ay Daha Uzatma İfadeleriyle UNFICYP Raporu” başlıklı haberinde BM Genel Sekreteri Antoniıo Guterres’in Cuma akşamı, Güvenlik Konseyi üyelerine verdiği raporun, gayri resmi suretinde, Kıbrıs sorunundaki kopyasında, Kıbrıs sorununun bütünlüklü çözüm perspektiflerinin hala canlı olduğunu yinelediğini belirtti. 
   Guterres’in, öncesinde, “referans şartlarında” anlaşmaya varılması gerektiğini vurgularken, liderlere ve garantörlere, BM karşısındaki “yapıcı taahhütlerine ” devam etmeleri çağrısında bulunduğunu belirten gazete, Guterres’in rapor taslağında, Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, üç garantör ülkenin temsilcileri ve AB’nin Kıbrıs ile ilgili konferansa gözlemci olarak katıldığını ekleyerek, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile görüşmelerini sürdürdüğünü dile getirdiğini yazdı. 
   Haber göre Guterres, taslak çerçevesinde, iyi niyet misyonundan ve 15 Ekim tarihli raporundan da söz etti. 
   Guterres’in raporunun, genel hatlarıyla, bir öncekinin aynısı olduğunu, buna ek olarak son altı ay içerisinde olan olayların kaydedildiğini yazan gazete, Guterres’in, sonuç vermeyen sonu olmayan süreçler ve “öngörülebilir ufuk” vurgusu yaparak dolaylı olarak zaman takviminden bahsettiğini de yazdı.
Habere göre Guterres, müzakerelerin geleceğine ilişkin belirsizliğin, siyasi taahhüdü etkilediğinin ayrıca Ada’nın yeniden birleşmesine ilişkin desteğin sabote edilmesini tehlikeye attığının görüldüğünü belirtti. 
   Doğu Akdeniz’deki tatbikatlar ve hidrokarbon konusunda Guterres, hidrokarbon konusunun, bölgesel işbirlikleri için önemli fırsatları sunduğunu ancak buna eş zamanlı olarak Kıbrıs çevresindeki sondaj çalışmaları ve faaliyetlerin gerginlik kaynağı olduğunu vurguladı.

AKEL memnun

   Haravgi gazetesine göre AKEL yaptığı açıklamada UNFICYP’in görev süresinin uzatılması önerisinin, herhangi bir rahatlamaya olanak tanımaması, bunun aksine müzakerelerin yeniden başlaması çabalarının yoğunlaştırılması gerektiğini belirtti. 
   AKEL Milletvekili ve Polit Büro üyesi Aristos Damianu, bunun, rapor taslağından çıkarılan sonucu teşkil ettiğini söyledi. 
   Damianu, çıkarılan bir başka sonucun ise, Guterres’in raporunun, müzakerelerin sürdürülmesi çabasının gelişim halinde olduğu göz önünde bulundurularak “alçak tonları” koruduğu şeklinde olduğunu belirtti. 
   Damianu, UNFICYP’in görev süresinin uzatılmasını önerisini de olumlu olarak nitelendirdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER