banner564
banner556

Halk tepki göstermeli

Durduran, üçlü kararnamelerde işin artık çığırından çıktığını savundu

banner611
Halk tepki  göstermeli
banner598
banner616
Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Sekretarya üyesi Alpay Durduran, son atamaların işin çığırından çıktığını gösterdiğini söyleyerek, artık halkın tepkisini gösterme olanağı ortaya çıktığını kaydetti.
Alpay Durduran yaptığı yazılı açıklamada, üçlü kararname konusunu değerlendirdi. Hiçbir yetkinin hukuksal denetimden uzak olamayacağını belirten Durduran, hukuksal denetimin de “bir kamu makamının her kararının mahkemeye götürülebileceği ve kamu yararına alınmış olması gerektiği” kuralı olduğunu hatırlattı.
Bu kuralın Anayasal olduğunu ve Yüksek Mahkeme tarafından davalarla ilgili olarak incelenip, açıklandığını belirten Durduran, “Ortada bir sakatlık olduğu ve üçlü kararname yetkisinin hukuk denetiminden uzak tutulamayacağı anlaşılmalıdırlar. Yoksa biz bunu anlamamış yetkililerin uyanıklığıyla baş başa kalırız. Umarız bu yanlış ortadan kaldırılır ve hukuk devletinin gereği yapılır” ifadesi kullandı
Şimdiye kadar üçlü kararnamelerin Anayasaya aykırı uygulandığını savunan Durduran, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın buna son vermeye katkı yapması gerektiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2017, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner473