İki ayrı masa kuruldu

Crans Montana Konferansı tarafların ‘iyi dilek’ mesajlarıyla başladı

İki ayrı masa kuruldu

Fezile A. ÖKSÜZ

Kıbrıs sorununa iki kurucu devletin eşitliğine dayalı federal çözüm sağlamak amacıyla düzenlenen Kıbrıs Konferansı başladı. Birleşmiş Milletler’in ev sahipliğinde, İsviçre’nin dağ kasabası Crans-Montana’da Le Regent Kongre Merkezi’nde yer alan konferans dün yerel saatle 10.00’da (KKTC saatiyle 11.00’de) toplandı.
Konferansta ayrıca garantörlerin de katıldığı 2. bir masada “Güvenlik ve Garantiler” başlığı ele alınacak. “Güvenlik ve Garantiler” başlığı, 12 Ocak’tan sonra yeniden siyasi düzeyde görüşülecek.
Toplantılara, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in yanısıra Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ve İngiltere Dışişleri Bakanlığı Savunma ve İstihbarat Genel Direktörü Jonathan Allen katılıyor.
     Konferansa gözlemci olarak katılan AB’yi ise AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmerman ile AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in Kıbrıs Özel Temsilcisi Pieter Van Nuffel temsil ediyor.
     BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile Özel Temsilci Elizabeth Spehar, konferansın yapılacağı bina önünde durarak katılımcıları tek tek karşıladı ve el sıkıştı.

Akıncı’dan üç dilde merhaba
     Cumhurbaşkanı Akıncı, konferansın yapılacağı binaya girerken basın mensuplarına hitaben Türkçe, Rumca ve İngilizce olarak “merhaba” dedi. Rum lider Anastasiadis gazetecileri selamlarken “Umutluyum, her zaman umut vardır” derken, Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocias’tan “Burayı beğendim, gerektiği kadar burada kalacağım” sözleri işitildi.
Konferansta, bugüne kadar müzakere edilen ancak uzlaşılamayan konular ele alınacak. 


Güvenlik ve garantiler görüşülüyor
Kıbrıs Konferansı’nın sabah toplantısında “Güvenlik ve Garantiler” ele alındığı ve toplatıya garantörler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin temsilcilerinin yanı sıra gözlemci AB heyetinin de katıldığı bildirildi.

Garantörler toplantısının formatı değişti
     Kıbrıs Konferansı’nda öğleden sonra gerçekleşen 3 garantör toplantısında, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias’ın talebiyle format değişikliği yapıldı.
Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2017, 10:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Akın  Tangül
Akın Tangül - 12 ay Önce

Sıfır asker,sıfır garanti başlangıç noktası olamaz değil.SONSUZA KADAR SÖZ KONUSU BİLE OLAMAZ.

SIRADAKİ HABER