banner556

İşte cevabımız: Çok beklersin

Güney Kıbrıs’ı ziyaret etmekte olan Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocas “Son Türk askeri çekilinceye kadar adada çözüm olmaz” dedi

İşte cevabımız: Çok beklersin
   Güney Kıbrıs’ı ziyaret etmekte olan Yunanistan Dışişleri bakanı Nikos Kocas, Kıbrıs sorununun bir ‘işgal ve uluslararası hukuku ihlal sorunu’ olduğunu iddia ederek, son Türk askeri çekilene kadar adada çözüm olamayacağını söyledi. Kocas’ın bu açıklaması, Güney’deki şahinlerin coşmasına neden oldu.
   Ziyaretine Rum merkezi cezaevi avlusundaki EOKA’cıların mezarlarını ziyaret ederek başlayan, ardından Başpiskopos Hrisostomos’la görüşen Kocas, daha sonra Rum Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis, Meclis Başkanı Yannakis Omiru ve Rum lideri Nikos Anastasiadis ile biraraya geldi. Kocas; ki bölgeli, iki toplumlu Kıbrıs Cumhuriyetini desteklediğini belirtirken “ancak bunun olabilmesi için işgal ordularının çekilmesi şarttır” dedi.
   Yunanistan’ın ‘OHİ Günü’ nedeniyle güneye giden Kocas’ın, bugünkü askeri törenlere katılacağı ve Kıbrıs konusunda yeni mesajlar vereceği belirtildi.

Garantiler sürdürülemez

      Kıbrıslı Rumların, Türklerin ve diğer üç azınlığın istikrarlı bir Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bütün nimetlerinden azami şekilde faydalanacağı ve kendini güvende hissedeceği federal, iki bölgeli, iki toplumlu Kıbrıs Cumhuriyeti’ni desteklediğini söyleyen Kocas, şunları kaydetti:
   “Bunun da olabilmesi için işgal ordularının çekilmesi şarttır. Garantilerle ilgili görüşüm ise biliniyor. Kıbrıs sorunuyla ilgili görüşme sürecinde Yunan tarafı uluslararası unsurla, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yle, Avrupa tarafıyla ve Güvenlik Konseyi üyesi bütün devletlerle sürekli diyalog halindedir. 
   Söylemem gerekir ki Kıbrıs Cumhuriyeti’nin karşılaştığı temel meselelere bakış açısıyla ilgili genel hava olumludur.”

Saraydaki toplantı

   Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas, dün Rum Başkanlık Sarayı’nda, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le bir araya geldi.
   Rum haber kaynaklarına göre Kocas, Anastasiadis ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs ile Yunanistan arasındaki işbirliğinin, son iki gün içerisinde, daha önemli, ayrıntılı ve nitelikli hale geldiğini söyledi.
    Kocas, bu durumun, iki devlet arasındaki işbirliğinde, büyük bir pratik adım teşkil ettiğini de belirtti.
   Habere göre, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in kendisini Kıbrıs müzakereleri hakkında bilgilendirmesinden hangi izlenimi edindiğinin sorulması üzerine Kocas, Rum Yönetimi’nin Kıbrıs sorununun adil çözümünün ileriye götürülmesiyle uğraşmak için istek, imkân ve kapasiteye sahip olduğunu, aynı zamanda bu çabada Yunanistan’ın tam desteği bulunduğunu ifade etti.
   Açıklamasında, uluslararası unsura da değinen Kocas, “bazılarının bu süreci desteklediğini, bazılarının gerekenden daha çok acele ettiğini, bazılarınınsa sadece izlediğini” ifade etti.
   Garantilerin ortadan kaldırılmasının esas mesele olduğunu ifade etmesi konusunda ise Kocas, bunu her zaman yinelediğini dile getirdi.
   Uluslararası unsurun Türkiye’yi bu husustaki tavrını değiştirmeye ikna edebilecek pozisyonda olup olmadığı sorusunu da yanıtlayan Kocas, “Bugün, bu konu, gerçekten ele alınması gereken bir mesele olarak addediliyor, birçok uluslararası güç bizim sahip olduğumuz görüşü kabul etti ve bu durumun Türkiye’yi etkilememesinin mümkün olmadığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
  Nikos Kocas, son olarak, yabancı yetkililerle gerçekleştirdiği temaslardan, garantiler konusunda bir izlenim edinip edinmediği sorusuna karşılık ise, “Türkiye’nin, uluslararası ortamı dikkate aldığını hissediyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2015, 10:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner468