banner564
banner622

“Konu yargıya taşınacak”

BES Başkanı Yalınkaya, Lefke Belediyesi’nde yasa dışı maaş uygulaması olduğunu savundu

“Konu yargıya taşınacak”
banner598
Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Mustafa Yalınkaya, Lefke Belediyesi’nin “yasa dışı maaş uygulaması” yapıldığını savunarak, konuyu yargıya taşıyacaklarını açıkladı. 
Yalınkaya ile sendika avukatı Burçin Gürçağ, dün sendika lokalinde konuya ilişkin basın toplantısı düzenledi. 
Yalınkaya, Lefke Belediye Meclisi’nin, Belediye Başkanı Aziz Kaya’nın önerisiyle aldığı “Göç Yasası” olarak bilinen 47/2010 sayılı yasaya tabi olan üniversite mezunlarının, barem 3-4’ten ve yaptıkları iş, sorumluluklar, çalışmış olduğu yıllar dikkate alınarak yerleştirilmesi kararını eleştirdi. 
Yalınkaya, “yasa dışı maaş uygulamasının ve ödenen maaş fazlasının” geri alınmasını talep etti. 
Lefke Belediyesi ile Toplu İş Sözleşmesi imzalamalarının hemen arkasından bu kararın alındığını belirten Yalınkaya, kararın sözleşmeye ve yasalara aykırı olduğunu kaydetti. 
Konuyu yargıya taşıyacaklarının altını çizen Yalınkaya, “Bu yapılan, yasa, yönetmelik, sözleşme ve etik değerleri tanımamaktır” dedi. 
 “Bu karar ayrıcalıklı bir grubun çıkar elde etmesine yarayacak” diyen Yalınkaya, yasa dışı maaş uygulamasının ve ödenen maaş fazlasının geri alınmasını talep etti. 
Üniversite mezuniyetinin dikkate alınması, atama ve derece konularının yasalarla belirlendiğini belirten Yalınkaya, işçi ve memur alımının kurallarının belli olduğunu kaydetti. 

“Belediyeler disipline edilmeli”
Belediyelerin yaşadığı sorunlarla ilgili değerlendirmede bulunan Yalınkaya, Esentepe Belediyesi’nin üç maaş geride olduğunu, bu duruma rağmen, şirketler kurdurularak yeni istihdamlar yapıldığını iddia etti. 
İçişleri Bakanlığı ve ilgili kurumlara çağrı yapan Yalınkaya, yasalarda gerekli düzenlemelerin yapılması ve belediyelerin disipline edilmesi talebinde bulundu. 
Yenierenköy Belediyesi’nde yaşanan sorunlara da değinen Yalınkaya, bu belediyede maaş ödemelerinde iki maaş geriden gidildiğini, sorunlara çözüm bulunmadığını söyledi. 
Yenierenköy Belediye Başkanı Mehmet Kadı’yı eleştiren Yalınkaya, belediyenin kurtulması amacıyla ellerinden geleni yaptıklarını ancak sonrasında süreçten dışlandıklarını, şu anda siyaset ve adam kayırıcılığı yapıldığını, durumun ağırlaşmakta olduğunu savundu. 
Yalınkaya, “Buradan Polis Genel Müdürlüğü’ne de çağrı yapıyorum; eğer herhangi bir çalışan zarar görürse bunun sorumlusu Kadı’dır” dedi. 

“Belediyeler üç ay sonra batar”
Belediyeleri bekleyen bir kriz bulunduğunu savunan Yalınkaya, “Belediyeler Yasası”nın Meclis açılır açılmaz geçmemesi halinde en az 1 Ocak 2018’de 19 belediyenin maaş ödeyemez duruma geleceğini ileri sürdü. 
Yalınkaya, “Belediyelerin bütçeleri çökmüştür. İstihdama gitmesinler” diye konuştu. 
BES avukatı Burçin Gürçağ da, Lefke Belediye Meclisi’nin ürettiği kararı değerlendirdiklerini söyleyerek, konunun yargıya taşınacağını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2017, 11:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473