banner564

Davalar çoğalıyor

Kıdemli Savcı Akyener, Girne’ deki yoğun nüfus artışının suç oranlarına da yansıdığına dikkat çekti

Davalar çoğalıyor
banner598
Girne Ağır Ceza Mahkemesi dün itibariyle oturumlarına başladı. Mahkeme başkanı Fadıl Aksun, Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan ağır ceza heyeti, yetkililerden Girne bölgesindeki suç oranları ile ilgili bilgileri aldı.
2016-2017 Adli Yılı’nın Girne’deki ilk ağır ceza oturumunda, ilk olarak sözü İddia Makamı Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener aldı. 
Girne’ deki yoğun nüfus artışına dikkat çeken Akyener, savcılığın ve mahkemelerin bu davaları seri bir şekilde yaptığını kaydetti. Akyener, şu an Girne Ağır Ceza Mahkemesi gündeminde, 18 dava bulunduğu bunun da 38 davaya denk geldiğini belirtti. 
Kıdemli Savcı Erdinç Akyener konuşmasının ardından Girne Polis Müdür Vekili Sıtkı Erkıvanç’ı tanık olarak çağırdı.  

Erkıvanç: Girne’de 9 ölümlü kaza oldu
Erkıvanç, Girne Polis Müdürlüğü’nün bölge karakollarıyla birlikte personel sayısının 307 olduğunu kaydetti. Girne Bölgesi’nde1 Ocak -19 Eylül 2017 tarihleri arasında 498 adet cürüm ve 402 kabahat suçu işlendiğini kaydeden Erkıvanç, 4 bin 135 trafik dosyası yapıldığını ve 692 trafik kazası meydana geldiğini söyledi. Meydana gelen trafik kazaların 9’unun ölümlü, 143’ünün yaralanmalı ve 540’ının ise hasarlı trafik kazası olduğunu ifade eden Erkıvanç, Merkezi Cezaevi’nde ise Girne Bölgesi’nde işlenen ağır suçlarla alakalı yargılanmayı beleyen 49 hükümsüz tutuklu bulunduğunu kaydetti. 
Erkıvanç son olarak 1 Ocak – 19 Eylül 2017 tarihleri arasında bin 951 adet ceza mazbatası alındığı ve bin 659’unun icra edildiğini belirtti. Bu bilginin ardından Heyet Başkanı Fadıl Aksun, polis müdürlüğündeki hücrelerin durumuyla ilgili bilgi istedi. Erkıvanç ise, müdürlükte bulunan hücrelerin tek kişilik olduğu söyledi.  

Özoğul son durumu aktardı
Girne Polis Müdür vekili Sıtkı Erkıvanç’ın şahadetinin ardından Merkezi Cezaevi Amir Yardımcısı Olgun Özoğlu iddia makamının tanığı olarak mahkemede şahadet verdi. Özoğlu, şu an cezaevinde 438 tutuklu bulunduğunu, bunların 178’inin yargılanmayı bekleyen hükümsüz tutuklu, 260’ının ise ceza almış hükümlü tutuklu olduğunu belirtti. 260 hükümlü tutuklunun 198’inin ağır suçtan, 62’sinin ise hafif suçtan hapis yattığını anlatan Özoğlu, Girne Bölgesi’nde meydana gelen suçlardan cezaevinde Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmayı bekleyen 49 tutuklu olduğunu söyledi.  Özoğlu, taammüden adam öldürmeden 1, adam öldürmeye teşebbüsten 2, cinsel suçlardan 2, çek sahtelemeden 2 ve dükkân açma sirkat suçundan 2, ölümlü trafik kazası suçundan 7 ve uyuşturucu suçundan 28 kişinin yargılanmayı beklediğini kaydetti.    

Cezaevinde suçluların ayrımı kısmen de olsa yapıldı
Heyet Başkanı Fadıl Aksun, Olgun Özoğlu’ya cezaeviyle ilgili sorular sordu. Cezaevinin toplam kapasitenin ne olduğunu soran Aksun, yanıt olarak 438 cevabını aldı.  Özoğlu, ülkede artan suçlar nedeniyle cezaevinin yükünün arttığını, 1982 yılında 175 kişiye göre yapılan cezaevinde şu an 24 kişilik koğuşlarda 48 ranza bulunduğunu ve toplam sayının 438 olduğunu açıkladı. Suç türlerine göre ayırım yapmanın, cezaevinin fiziki yapısına göre çok zor olduğuna dikkat çeken Özoğlu, şu anda sadece çocuk suçlularla, uyuşturucu suçlarından cezaevinde bulunanları büyük ölçüde ayırdıklarını, mazbata suçlarından içerde bulunanları ise hafif suçlularla birlikte tuttuklarını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2017, 11:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473