Mevcut halde mümkün değil

Bakan Şahali, suda tek fiyatının tüm belediyelerde şebekenin standart hale getirilmesiyle mümkün olduğunu söyledi

Mevcut halde mümkün değil
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, su fiyatının tüm belediyelerde standart hale getirilmesinin ancak şebekenin tümden standart hale getirilmesiyle mümkün olduğunu vurguladı.
Kıbrıs Türk Ticaret Odası yönetim kurulu üyelerini kabulünde konuşan Erkut Şahali, şebekenin standart hale getirilmesinin uluslararası ihaleyle, yap-işlet- devret modeliyle olabileceğini de söyledi.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, üretimin başlangıcı ve yaşamın devam açısından olmazsa olmazın tarım olduğuna işaret eden Şahali, “Ülkedeki üretimin devamı, gıda güvenliğinin sağlanması ve tarımsal ürünlerin ekonominin geneli içerisindeki payının artırılması bakımından büyük önem atfediyoruz. Diğer sektörlerle tarım ürünlerinin bağını güçlendirmek ve geliştirmek; tarımın istihdam kapasitesini artırmak bizim açımızdan son derece önemlidir” dedi.
Şahali, ülkede ekonomik sürdürülebilirliğin ve kalkınmanın güçlerinden biri olan tarımın ekonomideki payını güvenli ve sürdürülebilir şekilde artırmak hedefinde olduklarını belirtti. 
Özellikle Türkiye’den gelen suyun ekonomiye hızla kazandırılmasının da son derece önemli olduğunu belirten Şahali,  “Hem tarımsal alanlarda hem de evsel kullanım amaçlı olarak nitelikli suyun bu ülkede daha fazla tarımsal üretim ve insan sağlığının daha fazla korunması bakımından önemi çok büyüktür” dedi.
Belediyelerin halka suyu daha ucuzdan satması konusunda bir çalışma olup olmadığına ilişkin bir soruya karşılık ise Bakan Şahali, mevcut koşullarda farklılığa gitmenin şu an için pek mümkün olmadığını söyledi. 
Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz de ziyarette, tarımın ekonominin lokomotif sektörleri olan turizm ve yüksek öğrenimin ihtiyaçlarını karşılayacak uygun maliyetli ürünler üretmesinin yanı sıra  yurtdışına da kaliteli ürünleri pazarlaması gerektiğini ifade etti. 
KTTO’nın tarım sektörünün mevcut durumunu ortaya koyan ve suya bağlı fırsatlar konusunda bir rapor hazırladığını belirten Turgay Deniz, söz konusu çalışmanın ileriki dönemlerde bakanlıkla paylaşılacağını söyledi. 
Deniz, “Ticaret Odası olarak hazırladığımız rapor tarım sektörü ile ilgili yapılacak olan ileri uygulama planlarına ve çalışmalara yol gösterici olacağına inanıyoruz” dedi.
Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2018, 10:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER