banner564
banner622

Muhalefet tepkili

Meclis’te nisap sağlanamadı, Genel Kurul toplantısı ertelendi

Muhalefet tepkili
banner598
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, dün ikinci denemesinde de nisabı sağlayamadığından toplanamadı. İçtüzüğe göre, nisap sağlanamadığı için gerçekleşemeyen Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplantısı, 24 saat sonraya ertelendi.
Genel kurul dün ilk olarak saat 10.45’te toplanma girişiminde bulundu ancak nisap sağlanamadığı için toplantı başlayamadı. Kurul saat 11.30’da Meclis Başkan Vekili Hüseyin Avkıran Alanlı başkanlığında yeniden toplanma girişiminde bulundu. Nisap ikinci kez sağlanamadığından toplantı 24 saat sonraya ertelendi.

Derya: Hükümet vekilleri Meclis’te ama gelmedi
CTP Milletvekili Doğuş Derya, yerinden söz alarak yaptığı açıklamada, genel kurulun denetim günü olduğunu ancak hükümet kanadının Meclis’te olduğu halde toplantıya katılmadığını savundu. Derya, “Eleştiri ve denetim hakkımızı elimizden alıyorlar. Aşağıda oturup toplantıya katılmıyorlar. Bu durum protesto edilmeli” dedi.

Sayıştay üyeliği seçimi
Genel Kurulun gündeminde güncel konuşmalarla, Sayıştay üyeliği seçimi vardı. Genel Kurulun dünkü birleşiminde Hukuk Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nin Sayıştay üyeliği başvurularının değerlendirilmesine ilişkin raporu ele alınmış, raporun onaylanmasının ardından sayıştay üyeliği için seçime geçilmişti. Mehmet Ali Rıfkı ve Gülgün Sahir arasında gerçekleştirilen seçimde, hiçbir aday salt çoğunluğu sağlayamadığı için seçim bugüne ertelenmişti.

CTP: Hükümet denetimden kaçtı
Öte yandan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) iktidarın, Meclis çalışmaları konusunda ciddiyetsizlik gösterdiğini, muhalefetin denetiminden de kaçtığını savundu. CTP’den yapılan açıklamada, iktidar kanadının dün Meclis binasında olmasına rağmen Genel Kurul toplantısına katılmadığı ifade edilerek, bu nedenle oturumda nisap sorunu yaşandığı belirtildi. 
CTP, konuyu “Toplantının açılmasının engellenmesi, Sayıştay üyeliği seçiminde iktidar partileri veya bu partilere mensup milletvekilleri arasında anlaşmazlık olduğu izlenimi veriyor” şeklinde değerlendirdi. CTP, UBP ile DP’nin bu konuda kamuoyuna açıklama yapma yükümlülüğü olduğunu da dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2017, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474