banner556

Müzakereye devam edin

BM, Kıbrıs'taki Barış Gücü'nün görev süresini 6 ay uzatılması konusunda karar aldı, Ada’daki taraflara çağrı yaptı:

Müzakereye devam edin
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Kıbrıs'ta bulunan BM Barış Gücü'nün görev süresini 6 ay uzatma kararı alırken, taraflara Adanın birleşmesi yönünde yapıcı görüşmelere devam etmeleri çağrısında bulundu.
BMGK, dün yaptığı toplantının ardından, üyelerinin tamamının oyuyla, Kıbrıs'ta 1964 yılından bu yana görev yapan Barış Gücü'nün (UNFICYP) görev süresinin 31 Ocak 2015 tarihine kadar uzatılmasına karar verdi.
Konsey, BM öncülüğünde taraflar arasında yürütülen görüşmelerde yaşanan ilerlemenin not edildiğini, ancak Adada kapsayıcı ve kalıcı bir neticenin halen alınmadığını belirterek, taraflara, hayati konularda ilerleme sağlanabilmesi için görüşmelerin sürdürülmesi çağrısında bulundu.
Öte yandan Güvenlik Konseyi, BM Irak Yardım Misyonu'nun (UNAMI) görev süresini 1 yıl uzatarak, Misyonun 31 Temmuz 2015'e kadar bu ülkede kalmasını karara bağladı. BM Genel Merkezi'nde yapılan oylamada BMGK üyesi 15 ülke de Irak'taki Misyonun devam etmesi yönünde oy kullanırken, bu ülkede son dönemde artan terör tehdidine dikkat çekildi.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2014, 09:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner472