banner564
banner556

“Olumlu sonuç bekliyoruz”

Kıbrıs Türk ve Rum toplumlarından 80 kadar örgüt, Berlin’e gidecek her iki lidere de mektup verdi

“Olumlu sonuç bekliyoruz”

 Kıbrıs Türk ve Rum toplumlarından barış ve yeniden birleşme taraftarı 80 kadar örgüt, Berlin’de yapılacak Kıbrıs görüşmelerinde olumlu sonuç ve ilerleme kaydedilmesini istediklerini, Kıbrıs’taki her iki lidere mektup vererek iletti.

Lefkoşa’daki Kuğulu Park’ta dün saat 16.00’da toplanan siyasi parti, sivil topum örgütü, kuruluş ve örgütten temsilciler buradan pankartlarla Cumhurbaşkanlığı’na yürüyerek, mektubu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya iletilmek üzere, Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ’a teslim etti.

Mektubun tam metni basınla paylaşıldı
Liderlere ulaştırılan mektubun tam metni şöyle:
“Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum Toplumu liderleri Sn. Mustafa Akıncı ve Sn. Nicos Anastasiades,
Ekselansları,
İki toplum liderinin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile 25 Kasım’da Berlin’de gerçekleştirecekleri buluşma Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin yeniden başlaması için önemli bir fırsatı teşkil etmektedir. Bu nedenle de Kıbrıs’ın geleceği açısından çok önemlidir.
Crans Montana’da görüşmelerin kesintiye uğramasından sonra Kıbrıs sorunu kısır bir durgunluk içerisindedir ve bu durum adanın taksiminin kesinleşmesi açısından büyük tehlikeler yaratmaktadır.
İnancımız, Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıslıların geçmişin şiddetini, milliyetçilik ve hoşgörüsüzlüklerini geride bırakıp kesin bir biçimde gömebilecekleri ve gömmeleri gerektiği yönündedir. Kıbrıs’ımız bölünmeyecek kadar küçük, ancak hepimizi sığacak kadar da büyüktür.
25 Kasım buluşması öncesinde iki toplumun liderlerini gerekenleri yapmaya, sürecin kesintiye uğradığı yerden mümkün olan en kısa zamanda anlaşmaya varma hedefiyle devamı için istek ve kararlılıkla karar vermeye çağırıyoruz. Liderler BM’nin iki bölgeli, iki toplumlu çözüm hakkındaki kararlarına, Crans Montana’da BM Genel Sekreteri Sn. Guterres’in sunduğu çerçevenin zeminine bağlı kalmaya devam ettiklerine Genel Sekreteri ikna etmeli ve bilinmezliğe, belirsizliğe, zıtlaşmaya ve sonuçta ülkenin taksimine kapının açılmasına izin vermemeleri için cesaret ve sorumlulukla davranmalıdırlar.
İki lideri, Kıbrıs’ı bütün evlatlarının ortak vatanı kılmaya, yeniden birleşmiş ve barışçıl bir Kıbrıs vizyonuna bağlı kalmaya çağırıyoruz.
Aynı zamanda yeni çaba öncesinde bütün ilgili yabancı güçlerin Kıbrıs halkının tümünün yeniden birleşmiş bir vatanda yine barış içerisinde yaşama arzusuna saygı göstermeleri ve Kıbrıs halkının gerçek çıkarlarına hizmet edecek gelişmelere katkıda bulunmaları talebini dile getiriyoruz. Böylesi bir şey bütün Doğu Akdeniz’de barış ve istikrarın yararına olacaktır.
Bu kitlesel etkinliği birlikte organize edenler ve bu metni imzalayanlar olarak biz Birleşmiş Milletlerin ilgili kararlarında belirtildiği şekilde iki toplumun siyasi eşitliğini, tek egemenliğin, tek vatandaşlığın, tek uluslararası kimliğin olacağı bir devlet için iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümü, iki toplumun haklarına saygı gösterecek bütün Kıbrıslıların çıkarlarına hizmet edecek bir çözüm hedefine bağlılığımızı bir kez daha vurgulamak istiyoruz.
Müzakerenin bu kritik anında mantığın, yeniden birleşmenin, barışın ve umudun sesinin net ve güçlü bir şekilde duyulması için herkesi bu kitlesel iki toplumlu etkinliğe katılmaya çağırıyoruz.
Umudu canlı tutalım ve Kıbrıs’ta barışın engellenemeyeceğine inancımızı güçlü bir şekilde haykıralım.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473