banner564
banner556

Hedefini açıkladı

Anastasiadis, Berlin toplantısı öncesinde “Kıbrıs sorununa, garantiler, yabancı askeri birlikler olmadan adayı yeniden birleştirecek bir çözüm bulunmalı” dedi

Hedefini açıkladı

    Hırvatistan’ın Zagreb kentinde düzenlenen Avrupa Halk Partisi (AHP) seçim kongresine katılan ve burada konuşan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Berlin’de gerçekleştirilecek üçlü görüşmede olumlu bir sonuç elde edilmesine ilişkin güçlü irade ve kararlılığını yenilemek istediğini söyledi.

   Konuşmasında, Avrupa Halk Partisi ailesine, Kıbrıs sorununa kapsamlı ve yaşayabilir bir çözüm bulunması konusundaki çabalarına yönelik tutarlı desteğinden ötürü içten şükranlarını da sunan Anastasiadis, “Bu desteğin, Türkiye’nin Kıbrıs’ın deniz alanlarında sürdürdüğü gerginlikler ve meydan okumalarının ortasında, çok daha önemli bir hale geldiğini” öne sürdü.
   Anastasiadis, sözlerinin devamında, “Türkiye’nin yasadışı eylemlerine rağmen, birkaç gün içerisinde Berlin’de BM Genel Sekreteri ve Kıbrıs Türk lideriyle yapılacak üçlü görüşmenin olumlu bir şekilde sonuçlanmasına ilişkin güçlü irade ve kararlılığımı yinelemek istiyorum. Hedefim Kıbrıs sorununa, garantiler, yabancı askeri birlikler ve yabancı bağımlılıklar olmadan adayı yeniden birleştirecek bir çözüm bulunmasıdır” ifadelerini kullandı.

Hristodulidis de konuştu

   Alithia gazetesine göre, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ise RIK’e yaptığı açıklamada, Berlin görüşmesinde bazı olumlu sonuçlar ortaya çıkmasının mümkün olduğuna dair iyimserliğini dile getirdi. Hristodulidis, “BM Genel Sekreterinin Kıbrıs için atadığı geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un geçtiğimiz günlerde Kıbrıs’ta bulunduğu zaman ele alınanlara, aynı zamanda BM Genel Sekreteri’nin başlatmak istediği yeni çabaya bir destek mesajı verilmesi için, BM Güvenlik Konseyi üyeleri, özellikle de 5 daimi üyenin ortak yaklaşımına” atıfta bulundu.
   “Buna paralel olarak, BM Genel Sekreteri’nin, herhangi bir netice ortaya çıkmasını arzu etmeksizin, bu tarz toplantılar yapmadığına” işaret eden Hristodulidis, “9 Ağustos görüşmesinde ele alınanlar konusunda bir altyapı olmasaydı, bu yeni çabanın başlamış olmayacağını” ileri sürdü.
   Sözlerinin devamında “altyapı var” ifadesini kullanan Hristodulidis “(bunun) 9 Ağustos görüşmesinde tartışıldığını ve Sayın Lute’un hemen bunu izleyen birkaç gün içerisinde adaya gelmesiyle birlikte, özellikle ilk günlerde, referans şartlarında bir anlaşmaya varılmasının mümkün olduğunu gördüklerini” iddia etti.
“Eğer netice yoksa, netice olmamasından sorumlu olanlardan söz edilmesi gerektiğini” söyleyen Rum bakan, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in niyetinin, bir netice ortaya çıkması olduğunu ve Berlin’e yalnızca bir akşam yemeği için gitmeyeceğini ifade etti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473