Ovada tavşan kalmadı

banner453

Büyük Avın ilk gününde avcıların yüzü güldü, hayvan severler üzüldü

Ovada tavşan kalmadı
banner432
banner480

   Büyük Avın dün başlayan ilk gününde avcıların önemli bir kısmı eve mutlu döndü. Daha çok tavşan avlayan avcılar bereketli bir başlangıç yaptıklarını söyledi.

   Ava karşı çıkan bazı vatandaşlar ise sosyal medya paylaşımlarında tavşanların vurulup, yerlerde süründürülmesine tepki gösterdi.
   Polisten yapılan açıklamada ise avın ilk gününde herhangi kötü bir olayın yaşanmadığı belirtildi.
   Polis Basın Subaylığı, ülke genelinde yapılan rutin avcı kontrolleri sonucu iki kişinin Eski Lefkoşa-Ercan yolu arasında kalan 36 numaralı ava kapalı bölge içerisinde kanunsuz olarak avlandıklarının tespit edildiğini açıkladı.Söz konusu iki kişi hakkında yasal işlem başlatıldı.  
Açıklamada, dün başlayan büyük av sırasında herhangi bir ateşli silah yaralanmasının yaşanmadığı da vurgulandı. 

9 gün daha av 

banner477
Büyük Av’da, “11, 18, 25 Kasım”, “2, 9, 16, 23, 26, 30 Aralık” olmak üzere toplam 9 gün daha avlanılabilecek.
Büyük avda avlanabilecek av hayvanları, “Tavşan, keklik, turaç, sülün, fassa, yaban güvercini, çulluk, bıldırcın, karga ve saksağan”dan oluşuyor.
Yaban hayatıyla ilgili mevzuat uyarınca Av Haritası’nda işaretlenen sürekli av koruma bölgelerinde ve ava kapalı bölgelerde avlanmak yasak.

Yasak diğer bölgeler
Herhangi bir av hayvanının veya yabani kuşun avlanamayacağı, öldürülemeyeceği veya kovalanamayacağı diğer bölgeler de şöyle:
“Baraj ve göletlerin 500 metre veya daha yakın çevresi; meskun mahallerin 200 metre veya daha yakın çevresi; piknik alanlarının 300 metre veya daha yakın çevresi; Taşkent’in üzerinde kayalıklar üzerine çizilmiş KKTC bayrağının ve yanındaki meteoroloji istasyonunun 200 metre veya daha yakın çevresi; Merkezi Cezaevi binalarının 200 metre veya daha yakın çevresi; Haspolat Arıtma Tesislerinin 200 metre veya daha yakın çevresi; tüm atış poligonlarının 200 metre veya daha yakın çevresi; Ercan Havaalanı’nın pist inşaatının 200 metre veya daha yakın çevresi; üniversitelerin 200 metre veya daha yakın çevresi; Muratağa, Atlılar ve Sandallar şehitliklerinin ve katliam çukurlarının 200 metre veya daha yakın çevresi; 2 numaralı av bölgesinde bulunan Eleousa Manastırı’nın bulunduğu yerin 300 metre veya daha yakın çevresi.”

Diyalog Gazetesi

banner478
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner474

banner460