banner564
banner622

Polis seferber oldu

Temizlik için hastaneye götürülen mahkum Yavuz Erten’in firar ettikten sonra güneye kaçtığı düşünülüyor

Polis seferber oldu
banner598
Merkezi Cezaevi Müdürlüğü’nün dülger atölyesinde yapılan dolabı monte etmek üzere dün sabah cezaevi personeli tarafından Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne götürülen ve buradan firar eden mahkum Yavuz Erten henüz bulunamadı. Yavuz Erten’in firar ettikten sonra güneye kaçtığı düşünülüyor.
Konuyla ilgili bilgi almak için Merkezi Cezaevi’ne giden İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay basına yaptığı açıklamada, firar eden mahkumun gardiyanlardan oluşturulan bir ekip ve polis tarafından arandığını kaydetti. Uluçay, “Çalışmalarımızı her türlü ihtimali göz önünde bulundurarak yürütüyoruz” dedi.
Bakan Uluçay açıklamasında hangi mahkumun hastaneye götürüleceğinin önceden planlanmadığını, buraya kimin gideceğinin sabah belirlendiğini vurguladı.

Temmuzda şartlı tahliye olabilirdi
İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, dün öğleden sonra Merkezi Cezaevi’ne giderek, Cezaevi Müdürü Metin Bilmem’den firar eden mahkum ve yürütülen arama çalışmaları hakkında bilgi aldı.
Uluçay’a Merkezi Cezaevi’ni ziyareti sırasında İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Hasan Alicik ile İskan Müsteşarı Salih Tacan Ersümer eşlik etti.
Burada basının sorularını da yanıtlayan Bakan Uluçay, Yavuz Erten’in daha önce de benzer görevler için dışarıya gönderildiğini belirtti.
Mahkumun ailesinin Türkiye’de yaşadığını söyleyen Uluçay, Erten’in 2 yıl ceza aldığını, cezanın 1 yılının önümüzdeki temmuz ayında dolacağını kaydetti. Uluçay, “Bu mahkum için temmuz ayında şartlı tahliye imkanı da oluşacaktı” dedi.
Mahkumun yurtdışına çıkışının önlenmesi için sınır kapılarında da gerekli önlemin alındığını kaydeden Teberrüken Uluçay, firar eden mahkumun bulunması için gereken çalışmaların yapıldığını yineledi.

Bilmem: Gideceği sabah belli oldu
Merkezi Cezaevi Müdürü Metin Bilmem ise açıklamasında, Cezaevi Müdürlüğü olarak zaman zaman kamuya iş ve atölye gücü sağladıklarını ve tüzüğün kendilerine verdiği yetkiyle mahkum ve hükümlülerin iş gücü için buralara gönderildiğini belirtti.
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu’nda ihtiyaç duyulan bir dolabın Merkezi Cezaevi Müdürlüğü’nün dülger atölyesinde yapıldığını anlatan Bilmem, mahkum Yavuz Erten’in dolabın montesi için buraya gönderildiğini aktardı.
Bilmem, “Buraya kimin gideceğini önceden belirlemedik. Sabah, tesadüf olarak bu mahkum uygun görüldü” dedi.

“Burada kimsesi yok”
Söz konusu mahkumun diğer mahkumlarla birlikte daha önce de hastaneye gönderildiğini kaydeden Bilmem, Yavuz Erten’in ailevi problemler nedeniyle bunalıma girmiş olabileceğini söyledi.
Erten’in ailesinden kimsenin burada olmadığını anlatan Metin Bilmem, “Ziyaret listesini inceledik. Geleni gideni de yoktu” dedi.
Cezaevi Müdürü Bilmem, Erten’in arkadaşlarıyla iyi geçinen, “iyi halli” bir mahkum olduğunu da sözlerine ekledi.

Yavuz kayıplara karıştı
Öte yandan polis dün sabah saat 10.00 sıralarında Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nden firar eden Yavuz Erten konusunda açıklama yaptı. 

Polis Basın Subaylığı aracılığıyla yapılan açıklamada, Erten’in “Resmi Evrak Sahteleme ve Tedavüle Sürme” suçlarından dolayı 2014 yılının Ağustos ayından beri Merkezi Cezaevi’nde hükümlü tutuklu olduğu belirtildi.
Polis, Yavuz Erten’in 35 yaşında olduğunu da kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2015, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474