‘Saldırılar yersiz’

Al-ver sürecinin başlamasıyla ilgili açıklamalara tepki gösteren Rum muhalefetine, hükümet sözcüsünden yanıt geldi geldi

‘Saldırılar yersiz’
   Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un Kıbrıs’ta “bir al-ver süreci olması gerektiği” şeklindeki açıklamaları ile Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun açıklamaları, Rum tarafındaki siyasi partileri harekete geçirdi.
   Muhalefet partileri, Rum lideri Nikos Anastasiadis’in, Kıbrıs konusunda izlediği siyaseti yetersiz ve başarısız bularak ‘yuanlış taktiklerin’ uygulandığını savunuyor. 
   Alithia’daki habere göre Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, yazılı bir açıklama yaparak muhalefetteki partilerin eleştirilerine yanıt verdi.
   Hristodulidis, Hükümet’in, demokratik diyalog çerçevesinde, herhangi bir yapıcı, kanıtlanmış ve samimi eleştiriyi kabul etmeye, ayrıca somut önerileri duymaya hazır olduğunu belirtti.
Hristodulidis, devamlı şekilde aynı sloganları üreten günlük açıklamaların, yapıcı eleştiri olmadığını ifade etti.
   Politis gazetesine göre Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulis açıklamasında ayrıca Kıbrıs sorunuyla özlü bir şekilde uğraşan bir kişinin, bu tür kabul edilemez açıklamaların, Kıbrıs Rum tarafının içerisindeki zıtlaşmayı amaçladığını bilmesi gerektiğini de söyledi.

Taktikler yanlış

   Komünist AKEL ise müzakereler konusunda yaptığı açıklamada, Rum tarafının yanlış taktiği nedeniyle, Türk “metotlarının” sürekli olarak zemin kazandığını iddia etti.
   AKELayrıca, Türkiye’nin olumlu tavır eksikliğinin, sadece Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, müzakerelerde izlediği taktiğin rotasını değiştirmesi durumunda göğüslenebileceğini ifade etti.
   DİKO yaptığı açıklamada, Anastasiadis’in, BM Genel Sekreteri Ban’ın al-ver sürecinin başlaması gerekliliği şeklindeki gafını eleştirmiş olsa da, gerçeğin “ver” sürecinin, geçtiğimiz Şubat ayından itibaren başladığı yönünde olduğunu belirtti.
   DİKO adına açıklama yapan Basın Sözcüsü Hristiana Erotokritu, liderler arasındaki yemeğin Kıbrıs sorunundaki durumu düzeltmediğini ifade etti ve Kıbrıs Rum tarafının, kısa zaman içerisinde önünde olumsuz bir ikilemi bulacağı uyarısında da bulundu.
   EDEK ve Meclis Başkanı Yannakis Omiru ise açıklamasında Hükümet’e, “uyumaktan vazgeçmesi” çağrısında bulundu.
    BM Genel Sekreteri Ban’ın açıklamasına ilişkin Hükümet tarafından Rum tarafının Kıbrıs sorununa ilişkin tezleri konusunda yeterli bilgilendirme veya net ifade bulunmamasının söz konusu olduğunu belirten Omiru ayrıca çok endişe verici bir olayın da söz konusu olduğunu ifade etti.
    Rum Çevreciler ve Ekologlar Hareketi Genel Sekreteri Yorgos Perdikis açıklamasında, Hükümet’in uyanmasını ve Türklerin verdiği ciddi mesajları alması gerektiğini söyledi.
    Rum Vatandaşlık İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas ise açıklamasında ortak açıklama zemininde çözüm perspektifinin bulunmadığını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2014, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER