banner564
banner556

Şaşırtan sonuç

Güney Lefkoşa’daki İngiliz okulunda Öğrenci Konseyi Başkanlığına Kıbrıslı Türk Onat Ataman seçilince Rum polisi güvenlik önlemleri aldı

Şaşırtan sonuç
   Güney Lefkoşa’da faaliyet gösteren ve bünyesinde karma öğrenci barındıran The English School of Nicosia (İngiliz Okulu) Öğrenci Konseyi Başkanlığı’na Kıbrıslı Türk Onat Ataman’ın seçilmesi büyük yankı uyandırdı. Rum polisi, fanatik öğrencilerin veya bazı örgütlerin herhangi bir olay çıkarması olasılığı karşısında okulda geniş güvenlik önlemleri aldı.
   Öğrenci Konseyi Başkanlığına erkek öğrencilerden Onat Ataman seçilirken, kız öğrencilerden de Yiolanti Maou başkan seçildi.
   Komünist AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis, Kıbrıslı Türklerin okula dönmesinden bu yana ilk kez bir Kıbrıslı Türk’ün başkan olarak seçilmesini memnuniyetle karşılaıklarını söyledi.
   Bu gelişmenin, iki toplumun öğrencileri arasındaki ilişkideki ilerlemeyi gösterdiğini söyleyen Lukaidis, farklı toplumsal kökenin, elverişli bir ortamda, sorun ve tehdit olmadığı, aksine zenginlik ve güzellik olduğunun bir kez daha teyit edildiğini belirtti. 
    Gençlik örgütü EDON, İngiliz Okulu’nun uzun yıllardır tüm toplumlardan öğrencilerin okuduğu tek okul olduğuna işaret ederek, bu kararı baltalama ya da şüpheye düşürme yönündeki her türlü çabaya tepki göstermeye hazır olduğunu ifade etti.
   Vatandaşlar İttifakı ise İngiliz Okulu örneğinin; iki toplumlu, iki kesimli federasyona karşı olmasının sebeplerini ortaya koyduğunu iddia etti. 
   Öğrencilerin, ırkçı ayrılmalar olmadan, uyruk ve dinden bağımsız olarak tüm öğrencilerin insan haklarına saygı duyarak tamamen demokratik bir şekilde başkan seçtiğini belirten İttifak, Kıbrıs sorununda arzulanan çözümün mantığının da bu olması gerektiğini savundu. 

Polis koruması sürecek

   Simerini gazetesi, İngiliz Okulu’nun Öğrenci Konseyi Başkanlığı’na bir Kıbrıslı Türk’ün seçilmesinin ardından Rum polisinin, okulda herhangi bir olay çıkması ihtimaline karşı bazı güvenlik tedbirleri aldığını da haber verdi. 
   Gazete “Polis Eşliğinde” başlığıyla verdiği haberinde, “Normalde iki dilli okullarda, öğrenci konseyi başkanlığına Kıbrıslı Türklerin seçilmesi haber teşkil etmezdi” şekilde yazarak, 2015 yılında, öğrencilerin seçiminin sadece haber olmakla kalmayıp, poliste endişe yarattığını, böylece polisin herhangi bir olay çıkma ihtimali korkusuyla son iki gündür okulu korumaya aldığını belirtti.
   Okulun, yakın geçmişte, bayramın tatil olup olmaması konusunda anlaşmazlıklar ve partisel müdahalelerle sarsıldığını hatırlatan gazete, öğrencilerin, bir Kıbrıslı Türk erkek öğrenciyi ve bir Kıbrıslı Rum kız öğrenciyi başkan olarak seçtiğini yazdı. 
   Geçen salı günü kurulan sandıklarda Kıbrıslı Türk Onat Ataman’ın okul arkadaşlarının güvenini kazandığını yazan gazete, öğrencilerin, bu şekilde birlikte yaşama mesajı verdiğinden söz etti. 
   Öte yandan okul çevresi dışında, aşırı uç unsurlardan ve diğer devlet okullarındaki öğrencilerden seçimlere tepkiler geldiğini belirten gazete, bu gelişmeler üzerine 1 Nisan tatilinin ardından perşembe günü okul açıldığında olası bir olayın önüne geçilmesi için polisin saat başı çevrede devriye gezdiğini belirtti. 
   Polisin varlığının geçtiğimiz Cuma günü daha az hissedildiğini yazan gazete, önümüzdeki günlerde gözle görülmese de polis korumasının süreceğini belirtti. 


Fotoğraflar Onat Ataman ve Yiolanti Maou

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2015, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473