banner564

Seçim sistemi değişmeyecek

Barış Mamalı, “Siyasal Partiler Yasası’nda olumlu olduğu kadar olumsuz düzenlemeler de var” dedi

Seçim sistemi değişmeyecek
banner598
Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başkanı Barış Mamalı yeni Siyasal Partiler Yasası’nda olumlu olduğu kadar demokrasi açısından olumsuz bazı düzenlemelerin de yer aldığını savundu.
Mamalı yaptığı yazılı açıklamada yeni yasanın eskisiyle karşılaştırıldığında, bazı olumsuzluklar yanında daha iyileştirilmiş bir duruma getirildiğini, ancak yeni yasada eleştiriye tabi olacak bir kısım maddelerin de var olduğunu ifade etti.
Mamalı, “Eski yasadan ciddi oranda kopyalamanın yapıldığı bu yeni yasanın bazı maddelerine baktığımızda mevcut seçim sisteminin değiştirilemeyeceği veya bölgeciliğe dayalı seçim sisteminin devamının kabullenildiği izlenimi hasıl olmaktadır. Seçim ve Halkoylaması Yasası’nda var olan bölge eksenli seçim sistemi değiştirilmeden siyasal partilerin modern demokratik yapıya büründürülemeyeceğine inanmaktayız” dedi.
Mamalı, milletvekili transfer yasağı, % 30 cinsiyet kotası, eş başkanlık ve % 3 oranına ulaşan partilerin devlet katkısından yararlanması gibi yeniliklerin olumlu ve gerekli düzenlemeler olduğunu belirtti.
Mamalı, kamu görevlilerine kati bir siyaset yasağının getirilmesinin bugünkü çağdaş özgürlük anlayış ve kabul gören evrensel değerlere aykırı bir görüntü yarattığını bu tür yasaklamanın devletin vatandaşına olan güvensizliğini de ortaya koyduğunu savundu.
Yeni yasada yeni kurulacak partilere seçime katılabilmek için Anayasa’ya aykırı olarak ek yükümlülükler getirildiğini iddia eden Mamalı, siyasi partilerin muğlak ifadeler nedeniyle ikili denetime tabi tutulacak olmasının pratikte önemli bir yarar sağlamayacağına değindi. 

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2015, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner473