banner556

Sendikalar anlaştı

1 Mayıs’ta Çetinkaya Sahası’nda iki toplumlu miting yapılacak

 Sendikalar anlaştı
Raif UZKAN
Aralarında DEV-İŞ, BES, PEO, KOOP-SEN ve KTOEÖS’ün de bulunduğu Dünya Sendikalar Federasyonu üyesi sendikalar ve sivil toplum örgütleri, ara bölgedeki Dayanışma Evi’nde 1 Mayıs İşçi Bayramı ile ilgili basın toplantısı düzenleyerek, ortak deklarasyonu okudu.
Lefkoşa’da ara bölgedeki Dayanışma Evi’nde yer alan etkinlikte, ortak açıklamayı, DEV-İŞ Başkanı Hasan Felek ve PEO Genel Sekreteri Pambis Kritsis Türkçe ve Rumca olmak üzere iki dilde okudu.
1 Mayıs’ta Çetinkaya Sahası’nda iki toplumlu miting yapılacağı belirtilen ortak açıklamada, dünya ve bölgede yaşanan kaosun gittikçe derinleştiği, bölgedeki sürdürülemez yapının Kıbrıs’ta yaşayan toplumlar üzerinde baskıyı gittikçe artırdığı ifade edildi.
Ortak açıklamada, Kıbrıs sorunun çözümünün ülke ve halkların yeniden birleşmesi için gerekli olduğu ifade edilerek, çözümsüzlüğün “geleceksizlik” anlamı taşıdığı ve her iki bölgedeki ayrılıkçı kesimlerin çıkarına olduğu belirtildi.
Açıklamada, 1 Mayıs için “Kıbrıs’ın tüm emekçilerini ülkemizin sınıf sendikacılığı hareketinin etrafında bir araya gelmeye çağırıyoruz” ifadeleri de kullanıldı.
1 Mayıs mitingine katılacak ve bildiriye imza koyan örgütler şöyle:PEO, DEV-İŞ, KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, BES, AKEL, KOOP-SEN, DAÜ-SEN, DAÜ BİR-SEN, BASIN-SEN, TIP-İŞ, ÇAĞ-SEN, GÜÇ-SEN, EMEK-İŞ, GENEL-İŞ, PETROL-İŞ, MAĞUSA TÜRK GENEL-İŞ, TDP, BKP, YKP, KSP, EDON, POGO, PSE (PEACE COUNCIL), EKA, DOĞU GÜNEY DOĞU KÜLTÜR DERNEĞİ, BAĞIMSIZLIK YOLU, MAGEM, BARAKA KÜLTÜR MERKEZİ, FEMA, KIBRIS PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ, BORAN KÜLTÜR MERKEZİ, KUİR KIBRIS DERNEĞİ.” 

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2016, 09:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner472