banner564
banner556

Soruşturma 4 yıl sürdü

Trafik kazası geçiren ve gittiği hastaneden taburcu edildikten birkaç saat sonra yaşamını yitiren 71 yaşındaki Robert Deeming’in ölümünde doktor ihmali tespiti edildi

Soruşturma  4 yıl sürdü
Suna ERDEN
Girne’ye bağlı Lapta’da 2014 yılında trafik kazası sonucu gerçekleşen ölüm olayı ile ilgili dört yıl süren soruşturmanın ardından, olayda ihmali olduğu öne sürülen Girne Akçiçek Hastanesi’nde görevli Dr. Pınar Özgüven, teminata bağlanmak üzere Girne’de mahkemeye çıkarıldı. Zanlı Özgüven, teminatla serbest kaldı. 
Yaşanan olayda kaza yapan Robert Deeming Girne Akçiçek Hastanesi’ne gitmiş, ciddi bir şeyi olmadığı gerekçesiyle taburcu edilmişti. Taburcu edilen 71 yaşındaki adam birkaç saat sonra iç kanamadan ölmüştü.

İç kanamadan ölmüştü
Lapta’da 13 Temmuz 2014 tarihinde 71 yaşındaki Deeming saat 19.30 sıralarında GF 092 plakalı aracıyla direksiyon hâkimiyetini kaybederek yoldan çıkmış ve toprak sete çarparak kaza yapmıştı. Kazada yaralanan araç sürücüsü ve eşi Gillian Rosemary Deeming, Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’ne kaldırılmış ve akabinde taburcu edilmişti. Robert Deeming taburcu edildikten sonra gece saat 02.00 sıralarında evinde aniden rahatsızlanarak yaşamını yitirmişti. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde ceset üzerinde yapılan otopside ölüm nedeni “trafik kazası sonucu oluşan karın travmasının neden olduğu iç organ ve damar yaralanması sonucu gelişen iç kanama” olarak belirlenmişti.

Dört yıl sonra ihmal tespiti
Deeming’in ölümüyle ilgili ailesi şikâyette bulunmuş; hastanede gerekli kontrolün yapılmadığını öne sürmüştü. Ailenin şikâyeti üzerine 2014 yılından itibaren soruşturma başlatılmıştı. Yapılan soruşturma sonucunda Deming’i kontrol edip, taburcu olmasına izin eden Dr.Pınar Özgüven, olayda ihmali olduğu gerekçesiyle dün teminata bağlanmak üzere Girne’de mahkemeye çıkarıldı. Özgüven, yurt dışına çıkış yasağı şartı ile tutuksuz yargılanmak üzere teminata bağlandı.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2018, 12:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473