banner564
banner556

Ülkeyi tatlı bir telaş sardı

Ramazan Bayramı 28 Temmuz Pazartesi günü başlayacak

Ülkeyi tatlı bir telaş sardı
İslam dininin kutsal kitabı Kuran’ı Kerim’in indirildiği ay olarak kabul edilen Ramazan ayında tutulan orucun ardından kutlanan Ramazan Bayramı 3 gün sürecek. Hafta sonuyla birleşen bayram tatili  5 güne çıktı. 

Bayram namazı 06.33’te
Bayram Namazı 28 Temmuz sabahı saat 06.33’te kılınacak. Din İşleri Başkanlığı bu yıl Ramazan Bayramı için verilecek fitreyi 17.5 TL olarak belirledi. Fitrelerin, bayram namazından önce verilmesi gerekiyor. Belediyeler ve polis bayramın huzur içinde geçmesi ve hizmetlerin aksamaması için çeşitli önlemleri aldı.

Cezaevinde açık görüş
Ramazan bayramı nedeniyle Merkezi Cezaevi’nde bulunan mahkum ve tutuklular 28-31 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen programa uygun olarak yakınları ile açık görüş yapabilecek. İçişleri Bakanlığı Basın Birimi’nden verilen bilgiye göre, açık görüşe gidecek ziyaretçilerin isimlerinin tutuklu ve hükümlüler tarafından daha önce cezaevi müdürlüğüne bildirilmesi gerekiyor. Ziyaretler, 5 kişiyi aşmayacak şekilde yapılacak.  Ziyaretler Merkezi Cezaevi tarafından düzenlenen program kapsamında 09.00-16.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek ve bir ziyaretçinin toplam görüşme süresi 3 saati aşmayacak şekilde olacak. 

Polis de önlem aldı
Halkın, bayramı huzur ve güven içinde geçirebilmesi için polis de önlem aldı. Polis Genel Müdürü Vekili Pervin Gürler, şikayetleri ve yardım taleplerini değerlendirmek ve anında hizmet verebilmek maksadıyla, “155 POLİS İMDAT, 199 İTFAİYE, 156 ALO NARKOTİK” ve diğer telefon hatları ile polis örgütünün her zaman olduğu gibi yine 24 saat kesintisiz hizmette olacağını belirtti. Gürler trafik kurallarına uyulması, dikkatli araç kullanılması, kendilerinin ve başkalarının can ve mal güvenliklerini tehlikeye düşürecek şekilde araç kullanılmaması, trafik kurallarına uymayanların Polise ihbar edilmesi, sürat yapılmaması çağrısında bulundu.  Gürler, “Trafikte önceliğiniz, arzuladığınız yere sağlıklı varmak ve sevdiklerinizle kucaklaşmak olsun” dedi. 

Bayram yeri kurulacak
Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkent Lefkoşa’da Ramazan Bayramı’nın huzurlu bir şekilde kutlanması için hazırlıklarını tamamladı.  LTB Zabıta Şubesi bayram süresince Fuar Alanı’nda kurulacak “Bayram Yeri” de dâhil denetimlerine devam edecek.  Ramazan Bayramı’nda, Belediye’ye bağlı defin işleri aksamadan devam edecek. Lefkoşa Türk Belediyesi Mezarlığı’nda nöbetçi ekip görev yapacak. Bayramda vefat eden yakınlarını ziyaret için mezarlığa gelenlerin rahat ve hızlı bir şekilde kabir ziyaretlerini tamamlamaları için de gerekli tedbirler alındı. Defin İşleri’ne 223 20 30, 223 20 33, 0533 860 64 23 numaralı telefonlardan ulaşabilecek.

Alo 185 şikayet hattı

Vatandaşlar bayram süresince her türlü şikâyetlerini 24 saat boyunca LTB’nin Alo 185 Şikayet Hattı’na bildirebilecek. Öte yandan, diğer ilçelerdeki belediyeler de Şeker Bayramına yönelik hazırlıklarını tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2014, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner455