banner564

‘Yoldaş’a tepkili!

Hristofyas, Akıncı’nın seçilmesini Talat’tan daha önemli bulduğunu belirterek “Türkiye yönetiminin saldırılarını püskürten Akıncı’dır”dedi

‘Yoldaş’a tepkili!
banner598
   Rum Yönetimi eski Başkanı Dimitris Hristofyas, uzun yıllardan beri ‘yoldaşım’ dediği CTP lideri mehmet Ali Talat’a, Simerini gazetesi aracılığıyla mesaj gönderdi.
   Akıncı’nın KKTC liderliğine seçilmesinin Talat’tan daha önemli olduğuna değinen Hristofyas, “Türkiye yönetiminin saldırılarını püskürten Akıncı istikrarlı bir Kıbrıslıdır”dedi.
   Akıncı’nın seçilmesiyle birlikte, dengelerin değişip değişmediği konusunda ise Hristofyas, olumlu bir konjonktür ortaya çıktığını dile getirdi.
    Bunun olumlu ve başarılı bir konjonktür olduğunu dile getiren Hristofyas, kendisiyle birlikte çalışması hatta bazen fikirlerinin ideolojik olarak özdeşleşmesine rağmen, bunun Talat’ın seçilmesinden bile daha olumlu olduğunu ifade etti.
    Akıncı’nın “istikrarlı bir Kıbrıslı olduğunu ve Türkiye yönetiminin saldırılarını püskürttüğünü” ileri süren Hristofyas, Akıncı’nın Kıbrıs bilincine sahip olduğunu söyledi.
   Kıbrıs sorununu Talat ile neden çözemedikleri sorusuna karşılık olarak ise “çözülemedi çünkü Türkiye rota değiştirdi” ifadesini kullanan Hristofyas, Eylül ayına kadar çoklu konferans gerçekleştirilmesinden söz edilmesinin ise abartı olduğunu düşündüğünü ve yapılması gereken çok iş olduğunu söyledi.
    
Garantilere tepkili

   Garantilerle ilgili bir soru üzerine ise, Kıbrıslılar olarak 60 yıldır bir yalanın içerisinde yaşamakta olduklarını ifade eden Hristofyas, hayalci olduklarını ve Kıbrıs ile Yunanistan’daki sağ güçlerin kendilerini bu hale getirdiğini ifade etti.
   Türkiye’yi ise bunun dışında tuttuğunu dile getiren Hristofyas, çünkü Türkiye’nin “kendine ait yayılmacı görüşlere sahip olduğunu” belirtti.
   İki kesimli, iki toplumlu federasyonun, doğru bir içerikle, federasyonun iki bileşenine de büyük özerklik sağladığını ifade eden Hristofyas, AB’nin garantiler konusunda rolü olup olmadığının kendisine sorulması üzerine ise, AB’nin garantör ülkelerin yerini alabileceğini düşünmediğini ifade etti.
   AB’de böyle bir şekilde bulunmalarının da bir şey olduğunu söyleyen Hristofyas, garantilere ihtiyaçları olmadığını, öte yandan bizzat Kıbrıslıların kendisinin, Kıbrıs sorununda çözüm olarak başaracakları şeylere, sahip oldukları tutumla kefil olamamaları durumunda, hiçbir yabancının kendilerini kurtaramayacağını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2015, 10:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473