Gazimağusa’dan sonra Girne’de Turizm Şöleni düzenlendi

Sokaklar renklendi

Gazimağusa’dan sonra Girne’de Turizm Şöleni düzenlendi

  ‘Turizm Haftası’ kapsamında önceki gün Gazimağusa’da gerçekleştirilen festivalin ardından dün de Girne’de etkinlik düzenlendi.

  Ülkedeki iç turizme dikkat çekmek ve ülke insanına turizm bilinci aşılamak amacıyla yapılan etkinlik, Turizm ve Çevre Bakanlığı organizasyonunda, Girne Amerikan Üniversitesi ve Dome Otel ana sponsorluğunda gerçekleşen şölen, Girne Ramadan Cemil Meydanı ve Antik Liman arasında kortej yürüyüşüyle başladı.
  Girne Turizm Şölenine, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Girne Kaymakamı Sinan Güneş, Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ, bazı yetkililer, vatandaşlar ve turistler katıldı.
  Etkinlikte ilk olarak, Antik Liman girişinde kurulan sahnede, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu’nun konseri yer aldı.
  Kıbrıs Türk Komedi Tiyatrosu gösterisi, Laren Hastunç Modern Dans gösterisi, çeşitli halk dansları, hip hop, modern dans, sema, ilizyon gösterileri, Nejla Egemen müzik dinletisi, İlizyon, Pelin Kutluba ve Ahmet Evan konseri yer aldı.
 Girne Turizm Şöleni, Grup Frekans’ın konseriyle 18.30’da sona erdi. 
Girne Turizm Şöleni kapsamında, Girne Kordonboyu’na, yerli esnafın, ülke kültürünü yansıtan yiyecek içecek ve el işlerinin sergilenerek satışının yapıldığı 40 stant da kuruldu.
Şölen süresince rehberler eşliğinde tarihi yerlere turlar düzenlenerek, çeşitli çekilişler yapıldı.
Ayrıca ülkemizde faaliyet gösteren oteller de Kordonboyu’na kurdukları stantlarda, katılımcılara ikramlarda bulunarak tesislerini tanıttı.

Ataoğlu: Turizm ana sektör

  Şölende konuşma yapan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da, turizmin ülke ekonomisinin ana sektörü olduğunu vurgulayarak, turizmin ülkenin bütününü ilgilendiren bir konu olduğunu vurguladı.
Turizm Şölenlerinin gerçekleşmesine katkı koyan herkese teşekkür eden Bakan Ataoğlu, bazı kesimlerin, ülkenin ana sektörü olan turizmi baltalamak için uğraş verdiğini savundu.
Bakanlığın, paydaşlarıyla, turizmi geliştirmek, çeşitlendirmek, turist ve yatak sayısını arttırmak, turizmde yerel istihdam ve yerel üretim kullanımını arttırmak için ülke genelinde birçok çalışma yaptığını kaydeden Ataoğlu, ülke içinde yapılan çalışmalar yanında, uluslararası fuarlara ve Türkiye’nin çeşitli illerinde gerçekleşen tanıtımlarla katılarak, turizmi geliştirmeye çalıştıklarını vurguladı.

Çeler: Gurur verici 
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler de bir Girneli olarak, turizmin ülke için önemini ve ülkeye neler kattığının bilincinde olduğunu vurguladı.
Geçmişte düzenlenen benzer organizasyonlarda, folklor ekibiyle sahne alarak, ülke kültürünün tanıtılmasına katkı koyduklarını dile getiren Çeler, ülke kültürünü geleneklerini zenginliklerini, ülkeyi ziyaret eden turistlere tanıtmanın göstermenin çok gurur verici olduğunu ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2019, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER