Sağlık Bakanı Besim İstanbul’daki tıp kongresine katıldı

30 ülkeden 115 konuk

Sağlık Bakanı Besim İstanbul’daki tıp kongresine katıldı

   Sağlık Bakanı Filiz Besim, Türkiye Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, TC Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen İstanbul Kongre Merkezi'ndeki "Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi"nde konuştu.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın Onursal Başkanı olduğu kongre, "Medeniyetlerin Beşiğinde Anadolu Tıbbı" sloganıyla Türkiye'de ilk kez gerçekleştiriliyor.
Kongrenin açılışı Emine Erdoğan, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Kongrede, Türkiye'nin geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanında uluslararası ölçekte konumlandırılması, geleneksel ve tamamlayıcı tıbba karşı bilimsel, kültürel ve sosyolojik alanda oluşan karşıtlık algısının değiştirilmesi, modern tıp ve tamamlayıcı tıbbın entegrasyonu üzerinde duruldu.
30 ülkeden 115 yabancı konuk ve 178 bilim insanı katıldığı kongrede Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü Zsuzanna Jakab da konuşma yaptı. Bakan Filiz Besim ise “Geleneksel Kıbrıs Tıbbı” konusunda konuşma gerçekleştirdi.

Besim: En zengin kültürlerden biri
Akdeniz’in merkezindeki Kıbrıs adasında, doğal yaşamın, insanlık tarihinin ve en zengin kültürlerden birinin yaşandığını belirten Besim, adada çok güçlü geleneksel tıp tarihi olduğunu kaydetti. 
Besim, şunları kaydetti: “Kıbrıs adasında hekimler her zaman toplumsal sorunlarda ve sosyal olaylarda örgütlenmede öncülük yaptılar. Bazen topluma liderlik, bazen direniş örgütlerinde güçlü görevlerde, bazen de politik arenada ciddi söz sahibi oldular aynı zamanda toplumun yaşamını şekillendirdiler. Hekimlerimiz her zaman rol model oldular. Hekimler dünyadan tıpta yaşanan yenilikleri adamıza taşırken bazen bu görevlerinde efsaneleştiler.” 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER