Hakemlerimiz ikinci yarıya hazır

KTFF – MHK 2018-2019 Sezonu, Hakem Kış Semineri 23-24 Ocak 219 tarihlerinde Girne’deki Grand Pasha Hotel’de gerçekleştirildi

Hakemlerimiz ikinci yarıya hazır
banner432

 Abdullah ZAİFOĞLU

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu tarafından organize edilen KTFF-MHK Hakem Kış Semineri, 23-24 Ocak 2019 tarihlerinde Girne Grand Pasha Hotel’de gerçekleştirildi. Çarşamba günü başlayan seminer dün tam gün verilen eğitimlerle tamamlandı.
  Seminer için Türkiye’den gelen eğitimcilerle TFF MHK Başkanvekili Bedri Dölkeleş, TFF MHK Üyesi Kadir Tozlu, TFF Temsilciler Kurulu Başkanı Abdurrahman Arıcı, TFFHGD Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Şahin ve eski hakem ve TV Yorumcusu Erman Toroğlu da katıldı.
  Seminerin ilk gününde öğlenden sonra hakemlerin hotele yerleşmesi ile saat 14.00’da başladı. İlk günkü programda geride kalan ilk devrenin analizi MHK Başkanı Sadık Özbilgehan’ın hakemlerle birlikte yaptığı değerlendirme ile başladı.
  Daha sonra MHK Üyesi Derviş Atakan’ın Elle Oynamalar  ve Ellerin Kullanımı, BGŞ, UVA (DOĞSO-SPA), Ceza Alanı Kararları, Mücadeleler, Tutmalar, Aldatmalar, Çatışma ve Oyun Kuralları konularında video gösterimli olarak hakemlerle karşılıklı tartışılarak anlatıldı.
  2018-2019 Sezonu, Hakem Kış Semineri dün tam gün olarak gerçekleştirildi. Sabah saat 10.0’da açılış, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
  Açılışa KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu, Kulüpler Birliği Başkanı Hüseyin Yılmaz Özen, TFF-MHK Başkan Vekili Bedri Dölkeleş, TFF-MHK Üyesi Kadir Tozlu, Eski hakem ve TV Yorumcusu Erman Toroğlu katıldı. Açılıştan sonra katılımcıların yaptığı kısa konuşmaların ardından karşılıklı plaketler verildi.

Sadık Özbilgehan (MHK Başkanı):“İkinci yarıda hakemlerimiz ilk yarıdan daha başarılı olacak”
MHK Başkanı Sadık Özbilgehan konuşmasına Türkiye’den gelen konuklara teşekkür ederek başladı. Türkiye’nin bu konularda verdiği desteğe çok teşekkür ederken, ilk yarıda hakemlerin genelde başarılı bir devre geçirdiklerini, ligin ikinci yarısına çok iyi hazırlandıklarını ve başarılı olacaklarına da inancının tam olduğunu dile getirdi.   

Hasan Sertoğlu (KTFF Başkanı): “Biz her zaman hakemlerin arkasındayız”
  Türkiye’den gelen misafirlerimize çok teşekkür ederim. Biz Federasyon olarak her zaman hakemlerimizin arkasında durduk ve duracağız. Hakemlerimizin bir birlerini sevdikleri ve destekledikleri devam ettiği takdirde her şeyin üstesinden rahatlıkla geleceklerine inancım sonsuzdur. Art niyet olmadan yapılacak yapıcı eleştirilere açık olmaları onların en büyük başarıları olduğunu biliyorlar. Hakemlerimizi ikinci yarıda çok daha zor maçlar bekliyor. Bunun üstesinden de geleceklerini biliyorum. Tüm katılımcılara ve hakemlerimize teşekkür ederim”   

Bedri Dölektaş (TFF-MHK Başkan Vekili):“Kurallara zekanızı koyarsanız o zaman gerçek hakem olursunuz” 
TFF-MHK Başkan Vekili  Bedri Dölektaş hakemlere “unutulmuş fotoğraflar” konulu konuşmasında videolu gösterimlerle hakemliğin yıllar itibarı ile yaşadığı değişimleri anlattı. Özellikle VAR sisteminin artık vazgeçilmez olduğunu iletişim yöntemlerinin iyi bilinip iyi kullanılması gerektiğini dile getirdi. Konuşmasında hakemliğin tıpkı sanatçılar gibi olduğunu, sahada sanat yaptıklarını söyleyerek önemli olanın hakemin sahada neler yaptığının önemli olduğunu dile getirerek herkese teşekkür etti.


Erman Toroğlu (Eski hakem ve TV Yorumcusu): “Hakemi hakem yapan futbolculardır” 
Erman Toroğlu “tecrübeler” konusunda futbolculuk ve hakemlik yıllarında yaşadığı tecrübelerle ilgili hakemlerimize bilgiler verdi. Bir hakemi hakem yapanın futbolcular olduğunu belirterek, onlardan alınanlar doğrultusunda hakemlerin geliştiğini belirtti. İlk kez bir hakem seminerinde konuştuğunu belirtti. 
-Bir hakemin görevi aldığı anda o maçın üzerine ağırlığı ve güveni ile kendini hissettirmeli.
-Eğer iyi bir hakemsen maç gelir seni bulur.
-Hakemler içlerindeki sakatları temizlemezlerse kendileri temizlenir.
-Hakem her zaman kendine güvenmelidir. Ne bir kurum ne de kişiye güvenmemelidir.
-Hakem hiçbir zaman hiç bir futbolcuya takmamalıdır. Konuşmasını hakemlere ve katılımcılara teşekkür ederek tamamladı.

Kadir Tozlu (TFF-MHK Üyesi): “Hakemlerin mutlaka bir felsefesi olmalı”
TFF-MHK Üyesi Kadir Tozlu, Bölgesel Kış semineri Kıbrıs (1) konulu konuşmasında futbolda 12’nci kuralla ilgili olarak elle oynamalar, ayakla oynamalar ve şarj konularında video gösterimli olarak hakemlere bilgiler verdi. 
Hakemliğin en önemli 3 unsuru olan kişilik, cesaret ve futbol bilgisinin mutlaka en üst düzeyde olması gerektiğini belirtti. Ayrıca hakemlerin her zaman gelişime açık olmaları, maç sırasında beklenmeyenleri beklemek zorunda olmalıdır. Bir hakeme hiç bir oyuncu maç sırasında ne yapması gerektiğini öğretmeye çalışmamalıdır. Böyle bir durumda mutlaka cezasının ne ise verilmesi gerektiğini dile getirdi. Konuşmasını hakemlerimize teşekkür ederek tamamladı.
Seminerin son bölümünde MHK Üyesi Derviş Atakan da  “Bölgesel Kış Semineri (2) ve MHK talimatları” ile ilgili bilgiler verdi.
  Derviş Atakan konuşmasında hakemlerin disiplin kurallarını mutlaka eksiksiz uygulamalarını istedi. Özellikle atılan penaltılarla seri penaltılar konusunda hakemlere önemli uyarılarda bulundu. Ayrıca futbolcuların hakemlerle olan diyalogları, pozisyonları takibi, duran toplarda, köşe vuruşlarında ve özellikle köşe vuruşlarında ceza alanı içindeki hareketleri takibi ile ilgili konularda çok dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. 
  MHK Üyesi Derviş Atakan seminerin sonunda tüm hakemlere teşekkür ederek semineri tamamladı.    

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER