banner493

MHK Yaz Semineri tamamlandı

Merkez Hakem Kurulu tarafından organize edilen toplantı dün sona erdi

MHK Yaz Semineri tamamlandı
banner432

 Abdullah ZAİFOĞLU

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) tarafından organize edilen Merkez Hakem Kurulu (MHK) Yaz Semineri Girne Dome Hotel’de gerçekleştirildi. 
Seminerin resmi açılışı dün sabah yapıldı. Seminerin açılışında Türk futbol hakemliğinin önde gelen isimlerinden Doğan Babacan’ın hayatını içeren video klip hakemlere ve konuklara sunuldu.
  Seminerde Türkiye Futbol Federasyonu MHK Üyesi Yunus Yıldırım ile TFF MHK Eğitimcisi Sabahattin Şahin de yer aldı. Açılışta KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu, MHK Başkanı Sadık Özbilgehan, MHK Eğitim Sorumlusu ve Yönetim Kurulu Üyesi Derviş Atakan, KTFHGD Başkanı Niyazi Nizam ve KTFAD Başkanı Süleyman Göktaş da hazır bulundu. 
  Açılışta yer alan yetkililerin yaptıkları konuşmalardan sonra A ve B Klasmana geçen hakemlere kokartları takdim edildi.

Klasman değiştiren hakemlere kokartları verildi
  A Klasmana yükselen hakemler İsmail Ercan, Ferhat Tuna, Ahmet Özkurtuluş, Ömer Doğru ve Şakir Azizoğlu’na kokartları Sor Dairesi Müdürü Mehmet Özbilgehan tarafından takdim edildi.
  B Klasmana yükselen Abdullah Genç ve Mehmet Olgan Çelik’e ise kokartlarını KTFF Genel Sekreteri Enver Baturalp taktim etti.

Konuklara plaket takdimi yapıldı
  TFF MHK Üyesi Yunus Yıldırım’a plaketini KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu, TFF MHK Eğitimcisi Sabahattin Şahin’e ise KTFF MHK Başkanı Sadık Özbilgehan verdi.
  Eğitim için adamıza gelen TFF MHK Üyesi Yunus Yıldırım ve TFF MHK Eğitimcisi Sabahattin Şahin ile MHK Eğitim Sorumlusu ve Yönetim Kurulu Üyesi Derviş Atakan elle oynama, mücadeleler, tehlikeli durumlarda farkındalık, ceza alanı içi kararları, değişen oyun kuralları ile hakemlerle yardımcı hakem işbirliği konularında özellikle ofsayt konularında hakemlere videolu gösterimlerle hakemlerle karşılıklı tartışılarak bilgiler verdi.   

Sadık Özbilgehan: Geçen yılki başarı oranımız yüksekti
KTFF MHK Başkanı seminerin açılışında yaptığı konuşmada geçen yıl 2 binin üzerinde maç yönettiklerini ve başarı oranının da çok yüksek olduğunu ifade etti.  Özbilgehan, “Futbol bir oyundur. Mutlaka hatalar olacak. Bizim hakemlerimiz de mutlaka hatalar yapacaktır. Dünya Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemini sıfır hata için getirdi ancak o ortamda bile inanılmaz hatalar oluyor.” dedi.

 Mehmet Özbilgehan: Spor Dairesi olarak üzerimize düşeni yapacağız
Spor Dairesi Müdürü Mehmet Özbilgehan, futbolun hak ettiği değeri gördüğünü ifade ederek, hakemlerin de bu değerin bir parçası olduğunu söyledi. 
Özbilgehan, hakem odaları konusunda bir çalışma yapılması halinde eksikleri gidereceklerini ifade ederek, şiddet yasası konusunda bir çalışma yapılması halinde bunu da daire olarak meclise taşıma arzusunda olduklarını söyledi. Kendisinin kapısının her zaman açık olduğunu ve her zaman desteğe hazır olduklarını vurgulayan Mehmet Özbilgehan, yeni sezonun hayırlı olmasını dileyerek hakemlerin başarılarının takipçisi olacağını sözlerine ekledi.

Hasan Sertoğlu: Ben kimsenin hakkını yemem, torpil yapmam ama...
Seminerde son söz Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) Başkanı Hasan Sertoğlu’na verildi. Sertoğlu, yılların geçtiğini ve kendisinin yine buralarda olduğunu ifade ederek sözlerine başladı. 
Hasan Sertoğlu yaşamı boyunca hep bir yönetim tarzı olduğunu belirterek, “Ben kimsenin hakkını yemem, kimseye torpil yapmam, herkesi severim, sahip çıkarım ama arkamdan da biri konuşursa kesinlikle affetmem. Biri benim hakkımda bir şey söyleyecekse yüzüme söylesin öperim, gönderirim.” dedi.

 “Evet, kulüpleri kollarım doğrudur”
Hasan Sertoğlu, devletten iyi bir katkı aldıklarını ve hakemlerin ücretlerinde de muhakkak iyileştirme olacağını belirterek, “Birçok kesim ‘Sertoğlu hep kulüpleri kollar’ diye beni eleştiriyor. Evet kulüpleri kollarım doğrudur. Bu kulüpler olmazsa olmaz. Hep birlikte bu kulüpleri koruyacağız. Gençliğe bu kadar sahip çıkan başka spor dalı yoktur.” dedi. Yaklaşık 10 yıldır kulüplere sahip çıkma konusunda kavga verdiklerini belirten Sertoğlu, “Ben başkanlığım boyunca hata yapan hiçbir hakemi kulüplerin önüne atmadım. Ne de MHK’yı attım. Ortada bir hata varsa hepimizin hatasıdır. Hakemler de bana bağlıdır doğal olarak benim de hatam vardır. Hataya hiçbir zaman kızmam yeter ki art niyet olmasın. Ben her zaman hakemlerin arkasındayım.” dedi.

 “İstikrar önemli”
Hakemlikte istikrarın çok önemli olduğuna inandığını belirten Hasan Sertoğlu, “Bana Mehmet Malek ve Savaş Tilki’yi neden MHK’ya aldığımı sordular. Neden aldım, çünkü bu adamlar hakemliğin kitabını yazdı 25-26 sene istikrarlı bir şekilde hakemlik yaptılar. Hakemlik böyle olması lazım. Onlar yaptı, şimdiki hakemlerimiz de bunu yapmalı.” dedi.

 “Kadın hakemler bileğinin hakkıyla maçları aldı”
Kadın hakemlerle ilgili de yorum yapan Sertoğlu, “Bu konuda da kadın oldukları için maç veriyorlar yorumları yapıldı. Kesinlikle böyle bir şey yok. Tüm kadın hakemlerimiz bileklerinin hakkıyla maçları alıyor. Hazırlık maçlarında orta hakemliğe de başladılar. İnşallah bu sezon liglerimizde de orta hakem olarak görev yapacaklar.” dedi.

Açılış töreninde Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Yıldırım Kıbrıs Türk Futbol Hakemler ve Gözlemciler Derneği (KTFHGD) Başkanı Niyazi Nizam, Kıbrıs Türk Futbol Antrenörleri Derneği (KTFAD) Başkanı Süleyman Göktaş,  Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği (KTSYD) Başkanı Burhan Gürkan da birer konuşma yaparak yeni sezonda hakemlere başarılar diledi.

Konuşmaların ardından kokart törenine geçildi ve A ile B Klasmana geçen hakemlere kokartları takdim edildi. 

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner468

banner460