AİHM’e gidilecek

CHP’nin, referandumla ilgili olarak YSK’ya yaptığı başvuru reddedildi

AİHM’e gidilecek
Yüksek Seçim Kurulu, (YSK) anayasa referandumuna ilişkin yapılan itirazları dün görüştü. YSK, tam kanunsuzluk nedeniyle referandumun iptaline ilişkin başvuruyu reddetti. Karar, 10 üyenin ret; bir üyenin kabulüyle oy çokluğu ile verildi. YSK'dan yapılan açıklamada, "Halk oylamasının tam kanunsuzluk nedeniyle iptaline ilişkin talepler, bugün(dün) 10.30'da başlayan YSK toplantısında görüşülmüş, yapılan değerlendirmeler neticesinde her 3 talebin de ayrı ayrı oylanması sonucunda, 10 üyenin ret, 1 üyenin kabul yönündeki oyları ve oy çokluğuyla reddine saat 17.30 itibarıyla karar verilmiştir" denildi.

İptal istemini kabul eden tek üye
Bu arada, iptal başvurusunu kabul eden tek YSK üyesinin Cengiz Topaktaş olduğu öğrenildi. 1965 yılında dünyaya gelen Topaktaş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Topaktaş, Ankara ve Osmaniye'de hakimlik görevlerinde bulundu. Topaktaş, Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı görevini yürütürken, 2014 yılında Yargıtay üyeliğine seçildi. Cengiz Topaktaş, 2016 yılında ise Yüksek Seçim Kurulu üyelerinden biri oldu. Öte yandan, YSK Başkanı Sadi Güven, toplantının ardından gazetecilerin sorularına yanıt vermedi. Güven, aracına binerek YSK binasından ayrıldı. CHP, HDP ve Vatan Partisi, tam kanunsuzluk nedeniyle referandumun iptali için Yüksek Seçim Kurulu'na başvurmuştu.

CHP AYM’ye gidiyor
CHP Yüksek Seçim Kurulu üyesi Mehmet Hadimi Yakuoğlu, YSK’nin referandumun iptaline ilişkin başvuruları reddetmesinin ardından çıkışta açıklamalarda bulundu. YSK’nin Cumhuriyet Halk Partisi, Halkların Demokratik Partisi ve Vatan Partisi’nin referandumun iptal istemini 10’a karşı 1 oy ile reddettiğini söyleyerek, “Ancak gerekçeli kararın yazılması elbette ki zaman alacaktır. Öncelikle Anayasa Mahkemesi, ondan sonrada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar bunu götürmek zorundayız. Çünkü biz ‘hayır’a oy veren yüzde 49 seçmenin tüm sorumluluğunu taşıyoruz” dedi.
Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2017, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER