banner556

Altısı serbest

"Paralel yapı" soruşturması kapsamında gözaltına alınan 22 polisten, 14’ü tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedildi

Altısı serbest
“Paralel yapı” operasyonu kapsamında gözaltına alınan 22 kişi, önceki gün saat 14.00 sıralarında Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. 22 şüpheli, adliye içindeki Adli Tabiplik'te sağlık kontrolünden geçirildikten sonra savcılığa çıkarıldı. 22 polisin sorgusunu tamamlayan 4 savcı, 8'ini serbest bırakırken, 14'ünü tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk etti. Mahkemeye sevkedilenlerden 8'i tutuklandı, 6'sı ise serbest bırakıldı.

Gece boyu sürdü
22 polisin ifadesi, önceki akşam 17.00 sıralarında 4 savcı tarafından alınmaya başlandı. Adliyenin 7. katında bulunan terör ve örgütlü suçlar bürosu savcıları Okan Özsoy, Cumali Karakütük, Gökalp Kürkçü ve Yusuf Hakkı Doğan tarafından yapılan sorgulama dün sabaha karşı saat 05.00'te bitti. Savcılar, sorguladıkları 22 polisten 8'ini serbest bırakırken, 14'ünü tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk etti.

Alkışla protesto
Hakimliğin bulunduğu katta bekleyen şüphelilerin yakınları kararı alkışlarla protesto etti. Nöbetçi hakimliğin bulunduğu bölüme geçmek isteyen şüphelilerin yakınları ile güvenlikçiler arasında arbede yaşandı.

Cezaevine getirildiler
Emniyet Müdürü Mesut Yılmaz, Komiser Mehmet Dilaver, Komiser Selahattin Ergin, Başkomiser Ramazan Orkun Altınışık, Komiser Erkan Palas, emniyet mensubu Fatih Kıncır, Komiser İsmail Torlar ve Komiser Şeref Bolat, sivil polisler eşliğinde beyaz bir polis minibüsüyle cezaevine getirildi.

Serbest kalanlar sevinçli
Serbest kalanlar ise, adliye önünde bekleyen yakınları tarafından sevinç gösterileriyle karşılandı. Serbest kalanlardan biri çıkışta, "Teröristle müzakere, polisle mücadele. Yeni Türkiye'nin ileri demokrasisi bu" dedi. Serbest kalan başka bir kişi ise, "Başımızı öne eğecek bir şey yapmadık" şeklinde konuştu. Daha sonra da savcılık tarafından serbest bırakılan polisler, yakınlarıyla birlikte adliyeden ayrıldı. Öte yandan, eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in de aralarında bulunduğu bir grup şüpheli daha adliyeye sevkedildi. Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde işlemleri tamamlanan şüpheliler 3 çevik kuvvet otobüsüyle Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. Adliye önünde bekleyen bir şüpheli yakını çevik kuvvet otobüsündeki kişiyi göstererek, "Adam görün adam" diye bağırdı. Otobüsteki kişi de cama vurarak yakınına karşılık verdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2014, 09:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner468