banner564
banner556

Çatışma sona ermeli

Bakan Yıldız, Yemen’de yaşanan iç savaş ve Suudi Arabistan’ın hava operasyonu yapmasının petrol fiyatlarını yüzde 5 civarında tetiklediğini söyledi

Çatışma sona ermeli
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Yemen’de yaşanan iç savaş ve Suudi Arabistan’ın bu ülkede hava operasyonu yapmasının petrol fiyatlarını yüzde 5 civarında tetiklediğini söyledi. Yıldız, Yemen’deki gelişmelerin, bu ülkede üretilen petrol düzeyinin düşük olmasından dolayı fiyatları etkilemeyeceğine dikkat çekti. 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri Milli Eğitim Müdürlüğü yeni hizmet binası açılış töreni öncesinde, gazetecilerin, Yemen'deki olaylar ve yaz saati uygulaması hakkındaki sorularına cevap verdi. Yıldız, Yemen’de yaşanan olayları takip ettiklerini belirterek, "Yemen'in dünya petrol üretimindeki payı binde 2 civarında. Bu da çok ciddi bir miktar değil. Ama dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan'ın geçiş yolu üzerinde olması, hatta Basra'da batıya giden bütün petrol ihracıyla alakalı konuların her birisinin geçiş yolunda olması, dünya ham petrol fiyatlarını yüzde 5'ler civarında tetikledi. Her zaman söylüyoruz, bu yalnızca teknik konu olmaktan çıkar, yalnızca petrol arzı ve talebi olmaktan çıkar istikrarsızlığın getireceği kalemler olarak ortaya çıkar demiştik. Yemen'de de öyle oldu. Tabii ki Müslümanların arasındaki mezhep çatışmalarının ekonomik tarafını bir yana bırakırsak siyaseten de sosyal olarak da bir kanayan yaradır. Bunun bir an önce bitmesini nihayetlenmesini temenni ediyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2015, 09:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner474