banner564
banner556

‘Sabrın son noktası’

Önce MGK, ardından Bakanlar Kurulu toplantısı yapıldı ve Türkiye’nin sınır güvenliği açısından en kritik dönemden geçtiği vurgulandı

‘Sabrın son noktası’
Türkiye Bakanlar Kurulu, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. 
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yaptı. "Türk milleti ve devletinin bekası olduğu zaman riskleri ortadan kaldırmak, tehditleri yok etmelidir. Türkiye'nin bekası için daha büyük riskleri göze almak gerekebilir." diyen Bozdağ, "Türkiye sabrının son noktasına gelmiştir. Kimse Türkiye'nin daha fazla sabır göstermesini beklemesin. Türkiye atılacak adımlarda kararlıdır." diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu toplantısı, yaklaşık 4,5 saat sürdü. Afrin ve YPG ordusunun görüşüldüğü toplantı sonrası yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, Türkiye'nin, sınırlarının hemen yanı başında bir terör koridoru oluşturulmasına ve bir terörist ordusu kurulmasına izin verilmeyeceği, bu konuda gereken her türlü tedbirin alınacağı belirtildi. Bildiride, gereken adımların derhal ve kararlılıkla atılacağı vurgulandı.

Müttefiklere çağrı
Yılın ilk Milli Güvenlik Kurulu, dün Beştepe'de toplandı. MGK, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı. 4,5 saat süren toplantının ardından yazılı açıklama yapıldı. Buna göre; hükümete olağanüstü halin uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararlaştırıldı. Bildiride şu ifadelere yer verildi: Sınır emniyetimizi tahkim etmenin yanı sıra vatandaşlarımız ile bölge halkının can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla ilk aşamada Suriye'nin batısından ülkemize yöneltilen tehditlerin bertaraf edilmesi için gereken adımların derhal ve kararlılıkla atılacağı vurgulanmıştır. Türkiye'nin, sınırlarının hemen yanı başında bir terör koridoru oluşturulmasına ve bir terörist ordusu kurulmasına izin vermeyeceği, bu konuda gereken her türlü tedbirin alınacağı belirtilmiştir. Terör örgütlerinin ülkemize yönelik açık tehdidi söz konusu iken NATO çatısı altında ve ikili ilişkilerimizde müttefikimiz olan bir devletin, güvenliğimizi dikkate almadan teröristleri ortak ilan edip silahlandırması üzüntüyle karşılanmıştır. Suriye'de DEAŞ ile fiili mücadelenin büyük ölçüde tamamlanmış olması sebebiyle PKK/PYD-YPG terör örgütüne verilen silah, araç ve gereçlerin gecikmesizin toplanması gerektiği kuvvetle vurgulanmıştır. Müttefiklerimizinden barış için aynı ilkeli tutumu bekliyoruz.

Bozdağ: Kritik dönemden geçiliyor
Milli Güvenlik Kurulu’nun ardından toplanan Bakanlar Kurulu, terör konusunu ele aldı.
Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada, "Terörist ordu kurma çabaları açık olarak görülüyor. Türkiye'nin bekası için büyük riskler alınacaktır. Türkiye sabrının son noktasına gelmiştir." dedi. Bozdağ, “Türkiye çok önemli tehdit ve risklerle karşı karşıya. Bölgede olanlar güvenliğimize tehdittir” diye konuştu. Bozdağ, Türkiye'nin hukukunu korumak için gerekli adımların atılacağını söyledi.

Türkiye tehdit ve risklerle karşı karşıya
Bakanlar Kurulu sonrası Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ açıklama yaptı. Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’ın açıklamaları şöyle: Bakanlar Kurulumuz, Milli Güvenlik Kurulu tavsiye kararı doğrultusunda olağanüstü hal uygulamasının 3 ay daha uzatılması hususunu değerlendirmiştir ve sonuç itibarıyla 19 Ocak 2018 tarihinden geçerli olmak üzere olağanüstü halin 3 ay daha uzatılmasını benimsemiş. Bu konuda hazırlanan tezkere, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına gönderilmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunun yapacağı görüşmeler neticesi, vereceği kabul kararı üzerine olağanüstü hal 3 ay daha uzatılmış olacaktır. Türkiye, sınır güvenliği bakımından tarihinin en kritik döneminden geçiyor. Türkiye çok önemli tehdit ve risklerle karşı karşıyadır. Bölgede olanlar güvenliğimize tehdittir. Terörist ordu kurma çabaları açık olarak görülüyor. Türkiye'nin bekası için büyük riskler alınacaktır. Türkiye sabrının son noktasına gelmiştir.

Teröre en büyük zayiatı Türkiye verdi
ABD yönetiminin Suriye'deki gelişmelerle ilgili bize söyledikleriyle arazide yaptıkları arasında çok büyük bir çelişki olduğunu ifade etmek isteriz. Tekrar çağrıda bulunuyoruz, PKK'nın Suriye kolu PYD/YPG'ye verilen silahların toplanması, onların elinden alınması önemli. PYD/YPG'ye ABD'nin verdiği desteği derhal sonlandırması son derece önemlidir. Bölgede terör koridoru oluşturma çabalarından vazgeçilmesi ve terörist bir ordu oluşturulması gayretlerine destek verilmemesi gerekir.
Bu süreçte ABD ve Rusya ile görüşmeler sürüyor. Türkiye, Türk milletinin ve Türkiye Devleti'nin bekası için atması gereken adımları atmak için kimseden icazet almaya ihtiyacı yoktur. Ülkemiz ve milletimizin geleceği için daha büyük risklerin göze alınması gerektiğinde bunu yapmaktan çekinmeyeceğiz. DAEŞ terör örgütü ile en etkili mücadele eden tek ülke vardır o da Türkiye'dir. Teröre en büyük zayiatı Türkiye vermiştir, attığımız adımlar çok nettir. Türkiye'nin hukukunu korumak için gerekli adımları atacağız.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2018, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473