banner564
banner556

Ters köşe yaptılar

HDP "başkanları" 7 Haziran Genel Seçimleri ’ne İstanbul’dan katılacak

Ters köşe yaptılar
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde İstanbul'daki geleneksel oylarını ikiye katlayan HDP, 7 Haziran seçimlerinde 'başkanları' yarışa sokacak. Üç bölgeden 'en az' 7 milletvekilliği kazanmayı hedefleyen partinin ilk sıralarda yer vereceği adayları halen 'başkan' ya da geçmişte bu görevi yapmış isimler.
 Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın cumhurbaşkanlığı seçiminde partinin İstanbul oylarını iki kat artırarak yüzde 10’a ulaştırması genel seçimde de bu kentten aday olması kararında etkili oldu. Demirtaş’ın 1. bölge 1. sıra adaylığına kesin gözüyle bakılıyor.

Kürkçü’de İstanbul’dan aday 
HDP’nin de içinde yer aldığı HDK’nın Eşbaşkanı olan Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de bu seçimde İstanbul adayı oluyor. Kürkçü’nün adı ‘fermuar sistemi’ uygulayarak tüm seçim bölgelerinde ilk iki sırada bir kadın adaya yer verecek olan partide İmralı Heyeti’nde yer alan Pervin Buldan’la birlikte 2. bölgenin ilk iki sırası için geçiyor. 3. bölgede ise 2011 seçimlerinde olduğu gibi ittifak yapılan EMEP’in eski genel başkanı Levent Tüzel’in tekrar aday gösterilmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2015, 09:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner473