banner564
banner556

Alashia engelsiz ellerde doğdu

Engelli çocukların katılımı ile de üretilen eserler, Bedesten’de sanatseverlerin beğenisine sunuldu

Alashia engelsiz ellerde doğdu
Alashia Terracotta Sanat Topluluğu’nun düzenlediği 3’üncü Uluslararası Akdeniz Pişmiş Toprak Sempozyumu, engelli çocukların da katılımıyla çok özel bir sergiye ev sahipliği yaptı. Kuzey Kıbrıs Turkcell’in de ana sponsorluğunda yer alan etkinlik kültürel miras ile engelli bilincini bir araya getirdi.
Engelli çocukların katılımı ile de üretilen eserler, Bedesten’de “Alashia (Kıbrıs) Yeniden Doğuyor” sergisinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.
Bedesten’deki seramik sergisinin açılışına Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, Proje Sorumlusu Rauf Ersenal, Proje Kuratörü Ayhatun Ateşin, Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca, Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Ayhan Barış ile çok sayıda sanatçı, sanatsever ve davetli katıldı.
Gazimağusa İrfan Nadir, Güneşköy ve Girne 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezleri’nden sempozyuma katılan öğrenciler, ‘Engelli Haftası’ nedeniyle seramik üretim deneyimine ortak oldu. 
Mehmet Harmancı konuşmasında “Engelsiz bir yaşam içinde düşleri, düşünceleri engelsiz kılmak ve sanatı engelsiz yapmak önemli” dedi.
Ayhatun Ateşin ise “Sanatla tüm engeller kalkar. Çocuklarımız çamura dokunarak kendilerini ifade etmeyi amaçladılar” ifadelerini kullandı. 
“Engelli çocuklarımızın buradaki heyecanını yaşamak çok etkileyici oldu” diyen Engelli Haftası’nı sanatla birlikte kutladıklarını, yeni bir farkındalık yaşadıklarını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2015, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner465