banner564
banner556

Bir ilk gerçekleşecek

Hindistan‘da 18 yaşından küçük 5 çocuğu kaçırdıkları ve öldürdükleri gerekçesiyle 2 üvey kız kardeş, idam cezasına mahkum edildi

Bir ilk gerçekleşecek
41 yaşındaki Renuka Shinde ve 36 yaşındaki Seema Gavit, 5 çocuğu kaçırdıkları ve daha sonra vahşice öldürdükleri gerekçesiyle 2004 yılında idam cezasına mahkum edilmişlerdi. 1990 ve 1996 yılları arasında 13 çocuğu kaçırdığı ve bunların 9’unu öldürdüğü suçlamasıyla Renuka Shinde ve Seema Gavit 2001 yılında mahkemeye çıkarıldı.

Cumhurbaşkanı da reddetti
Mahkeme, iki üvey kız kardeşi, yaşları 18'den küçük 5 çocuğu öldürdüğüne karar verdi ve idama mahkum etti. Kadınları idam etmeyen Hindistan'da 5 çocuk katili, iki kız kardeşin hukuk mücadelesi başladı. Kaçırdıkları çocuklara zorla hırsızlık yaptırarak para kazanan iki üvey kardeş, ilerleyen yıllarda mahkemenin haklarında verdiği idam kararına itiraz ederek davayı bir üst mahkemeye taşıdı.
Yaptıkları itirazlar neticesinde Yargıtay tarafından da suçlu bulunan kadınlar, idamın iptali için ülkenin Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee’ye başvuruda bulundu.Verdikleri dilekçenin Cumhurbaşkanı tarafında da reddedilmesinin ardından cezanın infazı önünde engel kalmadı. Hindistan’da kadınlara yönelik idam cezası uygulanmamasına rağmen ülkede büyük tepkiye sebep olan çocuk cinayetlerinin ardından üvey kız kardeşlerin idam edilmesine karar verildi.
Temyiz sürecinin ardınan suçlu bulunan kadınların idamının yakın bir zamanda gerçekleşmesi bekleniyor. Çocuk katili iki kız kardeş idam edilirse bu Hindistan tarihinde de bir ilk olacak.Çocukların vahşice öldürülmesine yardım ettiği gerekçesiyle tutuklanan yaşlı anneleri ise cezaevinde yaşamını yitirmişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2014, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473