banner564
banner556

İstifa edin

Bosna Hersek Federasyonu hükümet binası önünde toplanan grup, caddeyi trafiğe kapattı

banner611
İstifa edin
banner598
banner616

Bosna Hersek'in kuzeydoğusundaki Tuzla kentinde kamu çalışanları tarafından başlatılan, ardından ülke geneline yayılan protestolar, başkent Saraybosna ve Mostar'da devam ediyor.

Saraybosna'daki Cumhurbaşkanlığı binası önünde dün öğlen saatlerinde toplanan bir grup, daha sonra Bosna Hersek Federasyonu hükümet binasına doğru yürüyüşe geçti. Federasyon hükümeti binası önüne gelen grup, burada şehrin en merkezi konumundaki Ali Paşa Caddesi'ni trafiğe kapattı. 

"İstifa edin" şiklende slogan atan eylemciler, "EU-HELP", "Özelleştirmelerin revize edilmesini istiyoruz", "Yasa dışı elde edilen malların geri alınması", "Herkese sağlık sigortası", "bakanların maaşlarının indirilmesini istiyoruz" şeklinde pankartlar da açtı.  Çok sayıda polisin bulunduğu hükümet binasının çevresi, güvenlik güçlerince dikenli tellerle kapatıldı. Bosna Hersek Federasyonu Başbakanı Nermin Nikşiç'in istifasını isteyen eylemcilerin, Federasyon binası önündeki eylemleri devam ediyor. 

 

Toplu taşıma çalışanlarıda katıldı

Bu arada, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da toplu taşımadan sorumlu kamu şirketi GRAS şirketi çalışanları da protestoculara destek verme kararı aldı. GRAS çalışanlarının, bugün öğleden sonra toplu taşıma araçlarındaki görevlerini aksatmadan protestoculara destek verecek.

Ülkenin güneyindeki Mostar kent merkezinde bulunan İspanya Meydanı'nda da çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlardan oluşan 700 kişilik grup, eylem düzenledi. Öğlen saatlerinden sonra toplanan eylemciler, istifasını istedikleri Hersek Neretva Kantonu hükümeti aleyhine bir süre sloganlar attıktan sonra dağıldı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2014, 05:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner474