banner564
banner556

Avrupa kenti

Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Bili, ilk kez ziyaret ettiği Mersin’i beğendi

banner611
Avrupa kenti
banner598
banner616

   Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile Fransa Büyükelçiliği arasında iş adamlarının vize işlemlerinin kolaylaştırılmasına yönelik protokol imzalandı.

   Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Laurent Bili, törende yaptığı konuşmada, Mersin'e ilk ziyaretini gerçekleştirdiğini ve kenti çok beğendiğini belirtti. 

   İmzalanacak protokolle iki ülke arasında ticari, kültürel ve sanatsal ilişkileri geliştirmeyi hedeflediklerini ifade eden Bili, "Bugün imzalayacağımız anlaşma, istihdam yaratmak, ticari ilişkileri geliştirmek, araştırma veya sanatsal yaratıcılık çalışmalarına katılmak isteyen kişilerin vize işlemlerinin kolaylaştırılmasına yöneliktir. Bu anlaşma, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'nin 27-28 Ocak'ta Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında yenilediği taahhüdün somutlaştığının bir göstergesidir" diye konuştu. 

   Mersin'in ekonomik alanda uluslararası bir üne sahip olduğunu bildiren Bili, kentin sahip olduğu liman ve alt yapıları sayesinde Türkiye'nin denizcilik alanındaki ana giriş noktalarından biri olduğunu kaydetti.

 

Memnuniyet belirtti

 

   Mersin'in, yüzünü kararlılıkla Avrupa ve dünyaya çevirmiş bir şehir olduğunu dile getiren Bili, Türk iş adamlarının başta Fransa olmak üzere bütün Schengen üyesi ülkelere yapacakları seyahatlerini kolaylaştırmasına katkı sağlayacak anlaşmanın imzalanmasından mutluluk duyduğunu aktardı.

   MTSO Başkanı Şerafettin Aşut da Fransa Büyükelçiliği ile yapılan protokolle kültürel ve sanatsal özelliklerin yanı sıra ekonomik alanda ikili ilişkilerin daha da artacağına inandıklarını söyledi.

İmzalanan protokolle kökleri geçmişin derinliklerine uzanan Türk-Fransız dostluğunun tekrar pekişeceğine ve ikili ilişkilerin önündeki önemli engellerden birinin kalkacağını vurgulayan Aşut, anlaşmayla, üyelerinin vize başvurusu sırasında istenen evrakların sadeleşmesinin sağlanacağını ve prosedürlerin sık sık tekrarlanmasının önüne geçileceğini anlattı.

   Büyükelçisi Bili, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nu da ziyaret etti.

MTSO ile imzalanan anlaşmanın Türkiye-Fransailişkilerine önemli bir katkı sağlanacağına inandığını ifade eden Güzeloğlu, işbirliğinden dolayı konuk büyükelçiye teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2014, 05:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473