Medvedev umutlu

Rusya Başbakanı, kurulacak yeni Türkiye hükümetiyle Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi ile ilgili sözleşmeyi imzalayacaklarına inandıklarını söyledi

Medvedev umutlu
banner432
Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, kurulacak yeni Türkiye hükümetiyle Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi ile ilgili hükümetler arası sözleşmeyi imzalayacaklarına inandıklarını söyledi.
Slovenya devlet televizyonuna konuşan Medvedev, Türkiye’de hükümetin kurulmaması nedeniyle henüz sözleşmenin imzalanmadığına işaret etti. Medvedev, “Türk Akımı projesi kuşkusuz ki Güney Akım’ın alternatifi. Fiiliyatta biz Türk Akımı projesi ile ilgili iyimseriz. Bazı belgeler imzalandı, fakat hükümetler arası sözleşme gerçekten de henüz imzalanmadı. Burada en büyük neden Türkiye’de hükümetin kurulmaması. Türk ortaklarımız, meslektaşlarımız bu hükümeti kurması lazım. Bazen tecrübeler gösteriyor ki bu hiç de kolay olmuyor.” açıklamasında bulundu.
Ankara ile görüşmelere devam ettiklerini vurgulayan Rusya Başbakanı, “Umut ediyoruz ki, orada (Türkiye) tüm siyasi sorunlar sona erdikten sonra, siyasi süreç tamamlandıktan sonra biz nihai olarak tüm konularda anlaşabiliriz.” şeklinde konuştu.
30 Haziran’da Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk Akımı ile ilgili metnin henüz hazır olmadığını söylemişti. Rus Bakan, “Kurumlar arasında, hükümetler arası sözleşme metninin hazırlık çalışmaları devam ediyor.” ifadesini kullanmıştı. Novak, 23 Haziran’da yaptığı açıklamada ise Rusya ve Türkiye’nin 'Türk Akımı' ile ilgili hükümetler arası anlaşmayı temmuz ayı içinde imzalayacağını açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2015, 09:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner455

banner460