banner564
banner556

‘Omicron’alarmı

AB ülkeleri, 7 Afrika ülkesine seyahatleri askıya aldı

‘Omicron’alarmı

Avrupa Birliği (AB), Güney Afrika'da tespit edilen ve B.1.1.529 olarak adlandırılan Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘Omicron’ adı verilen yeni Covid-19 mutasyonu nedeniyle Güney Afrika, Botsvana, Esvatini, Lesoto, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’ye olan seyahatleri askıya aldı.
Avrupa Birliği'nin (AB) dönem başkanı Slovenya tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, 27 AB ülkesinin “Acil kısıtlamayı etkinleştirme, Güney Afrika’dan AB’ye tüm seyahatlere geçici kısıtlama getirme, gelen tüm yolculara test yaptırma ve karantina uygulamaları konusunda anlaştığı” belirtilmişti.
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Baş Sözcüsü Eric Mamer sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, AB üyesi ülkelerin, Botsvana, Esvatini, Lesotho, Mozambik, Namibya, Güney Afrika ve Zimbabve’ye seyahatlere kısıtlama getirilmesi kararı aldıklarını doğrulayarak, söz konusu ülkelerden AB ülkelerine gelen yolculara test, karantina ve temas takibi yapılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Fransa, Rusya, İtalya, Malta ve İngiltere de seyahatleri askıya aldı
Fransa Başbakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Güney Afrika, Lesoto, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Namibya ve Esvatini’den Fransa’ya yapılan uçuşların en az 48 saat süreyle askıya alındığı ifade edilerek, son 14 günde bu ülkelerden gelen yolculardan bildirimde bulunmaları ve Covid-19 testi yaptırmaları istendi.
Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) tarafından yapılan açıklamada ise, 28 Kasım’dan itibaren, Güney Afrika, Botsvana, Lesoto, Namibya, Zimbabve, Mozambik, Madagaskar, Esvatini, Tanzanya ve Hong Kong'tan Rusya'ya olan seyahatlerin durdurulduğu aktarıldı.
İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza yaptığı yazılı açıklamada, son 14 gün içinde Güney Afrika, Lesotho, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Namibia ve Esvatini’de bulunanların İtalya’ya girişini yasaklayan bir kararname imzaladığını bildirdi.
Malta Sağlık Bakanı Chris Fearne ise sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Güney Afrika, Namibia, Lesotho, Botsvana, Esvatini ve Zimbabve'den Malta'ya ve Malta'dan söz konusu ülkelere seyahatlerin yarın gece yarısından itibaren geçici olarak durdurulacağını bildirdi.
İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid yaptığı bir açıklamada, 6 Afrika ülkesinin kırmızı seyahat listesine alındığını duyurmuş, Covid-19'un B.1.1.529 mutasyonu nedeniyle Güney Afrika, Botsvana, Namibya, Zimbabve, Lesotho ve Esvatini’nin 28 Kasım Pazar günü saat 04.00’den itibaren kırmızı liste kurallarına tabi tutulacağını ifade etmişti.

Leyen, seyahatlerin askıya alınmasını önermişti
Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen dün erken saatlerde yaptığı açıklamada, AB üyesi ülkelere Güney Afrika bölgesine yönelik seyahat kısıtlaması getirilmesini önermiş, “Bu yeni mutasyonun oluşturduğu tehlike hakkında daha net bir bilgiye sahip olana kadar, bu ülkelere tüm hava seyahatleri askıya alınmalıdır” ifadelerini kullanmıştı.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman
Osman - 1 yıl Önce

Çok geç. Heryere yayıldı bile. Zaten tesbit edinceye kadar geçen zaman içinde virüs yayılmış oluyor genelde. Şimdiden birçok ülkede görüldü ve büyük ihtimal daha birçok ülkeye de yayılmış durumda fakat henüz tesbit edilememiş.

Ck
Ck - 1 yıl Önce

Afrikali ögrenciler tehlike arzediyor!!! Üniversitelerin her hafta pcr testi yapmasi gerek ogrencilere. Nasil basedecekler bukadar afrikali bu ulkeye girip cikarken....

SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473