banner556

Örnek kural

İspanya’nın çiçeği burnunda Kralı 6'ncı Felipe, aile fertlerinin yolsuzluğa bulaşmasına engel olmak için özel şirketlerde çalışmasını yasaklama kararı aldı

Örnek kural
İspanya Kralı’nın ablası Prenses Cristina ve eşi İnaki Urdangarin'in yolsuzluktan yargılanması, İspanya Kraliyet Ailesi’nin imajına büyük darbe indirmişti. Bunu göz önünde bulunduran 6'ncı Felipe, anne ve babası, iki kızı ve eşi Kraliçe Letizia’nın özel sektörde çalışmasını tamamen yasaklayacak.
İspanyol basını, bu önlemin Kral'ın şu anda yaşı küçük olan kızları için çok şey ifade etmese bile, eski Kral Juan Carlos zamanında böyle bir önlem alınmış olsaydı devleti dolandıran özel şirkete ortak olan Prenses Cristina'nın yolsuzluktan yargılanmıyor olacağına dikkat çekiyor. 

Hesaplar denetime açılıyor
46 yaşındaki İspanya Kralı ayrıca, Kraliyet Ailesi’nin hesaplarını 2015 yılından itibaren dışarıdan denetime açacak. Sonuçların yıllık olarak rapor halinde yayınlanacağı kaydedilirken, Kraliyet Ailesi’ne gelen hediyeler için de yasal düzenleme yapılacak.
Bu arada kız kardeşleri Elena ve Cristina ile arasına kırmızı çizgi çeken İspanya Kralı Felipe, onları Kraliyet Ailesi’nin aktivitelerinden çıkarmanın yanı sıra temsil haklarını da kesmişti.
Kral 6'ncı Felipe, babası Juan Carlos tahttan çekildikten sonra kral ilan edildiği gün “örnek olma ve şeffaflık” sözü vermişti.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2014, 08:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner455