banner556

“Yalvarırım artık durun”

Papa Françesko, İsrail-Filistin ve Irak gibi Ortadoğu ülkeleri ile Ukrayna’da yaşanan çatışmalara son verilmesine yönelik çağrıda bulundu:

“Yalvarırım artık durun”
Katolik Kilisesi’nin ruhani lideri Papa Françesko İsrail-Filistin ve Irak gibi Ortadoğu ülkeleri ile Ukrayna’da yaşanan çatışmalara son verilmesine yönelik, “Tüm kalbimle rica ediyorum, yalvarırım artık durun” sözleriyle çağrıda bulundu. Papa Françesko, Vatikan’daki Aziz Petrus Meydanı’nda binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği pazar duası Angelus’ta, dünya barışı için duasını yineledi. Ortadoğu’da ve Ukrayna’da yaşanan çatışmalara işaret eden Arjantinli ruhani lider, “Tanrı, o bölgelerin halk ve yetkililerine, tüm anlaşmazlıkların üstesinden gelmeleri için diyalog, müzakere ve uzlaşma azmi ile barış yolunda kararlılıkla yürümeleri için bilgelik ve güç versin” diye dua etti. Savaşla her şeyin kaybedildiğinin, barışla hiçbir şeyin kaybedilmeyeceğinin hatırlanması gerektiğine değinen Papa, “Sevgili kardeşlerim, bir daha asla savaş olmasın! Özellikle yaşam umutları, gelecekleri yok edilen, ölen, yaralanan, sakat kalan, yetim kalan, savaş kalıntıları üzerinde oynayan ve gülümsemeyi bilmeyen çocukları düşünüyorum” ifadelerinden sonra sağ elini kaldırıp, sesinin şiddetini yükselterek şöyle devam etti:

Birinci Dünya Savaşına atıfta bulundu
 Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasının 100'üncü yıldönümü olmasına da değinen Papa, “Yarın bu dramı hatırlamak için bir yas günü olacak. Bu trajik olayı hatırlarken, geçmişteki hataların tekrar edilmemesini, tarihten dersler alınmasını diliyorum” dedi. 78 yaşındaki lider, alınan kararların merkezine kişisel çıkarların değil, ortak yarar ve her bir bireye saygının konulması gerektiğini de ekledi.  

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2014, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner465